IFA 2019: Shift 2019 – budućnost mobilnosti: Samovozeći automobili će napraviti disrupciju u industriji koja je tako velika da bi mogla da bude šesta najveća ekonomija na svetu

Budućnost mobilnosti: integrisana transportna rešenja – Da li će samovozeći automobili staviti tačku na privatno posedovanje automobila ili će udvostručiti njihov broj? – Ogromno nepoverenje javnosti koči prodor samovozećih automobila – Da bi uspeli, pametni gradovi moraju na bezbedan način da integrišu podatke od lokalnih samouprava, privatnih građana i industrije – Dizajniranje automobila u kojima je svako putnik.

Kako napraviti pametne gradove

Izazov da se gradovi naprave zaista pametnim bio je jedna od glavnih tema tokom oba dana SHIFT konvencije.

Frančeska Bria, do nedavno tehnološki direktor najpametnijeg grada u Evropi, Barselone, rekla je da su „gradovi u centru revolucije mobilnosti“.

Ona je predstavila viziju u kojoj pametni gradovi raspoređuju podatke koji se dele – bezbedno i uz najveću zaštitu privatnosti – između lokalnih samouprava, građana i provajdera usluga mobilnosti; raspoređen „Gradski operativni sistem“ bi potom prepoznavao probleme i kreirao modele za transportna rešenja.

Međutim, ovakav pristup zahteva veoma skalabilno računanje, rekao je Hugo Lerias, tehnološki direktor automobilskog odeljenja kompanije Fujitsu, koji je opisao „digitalno kaljenje“ i kvantno računanje kao potencijalna tehnološka rešenja.

Ne mora svako vozilo da bude povezano i da deli podatke da bi ovo funkcionisalo. Džon Lipe (John Lippe) iz evropskog odeljenja kompanije Ford podelio je nove podatke iz pilot projekta u Londonu, u kom je korišćeno 160 kombija da bi se prikupilo više od 500 miliona podataka sa lokacija širom celog grada, uspešno definišući probleme u saobraćaju, slučajna žarišta i njihove moguće uzroke.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde