TEST: Samsung Galaxy A55 – Čvršći, bolji, brži

Dizajn je malo zastareo, ali snažne performanse i pristupačna cena čine Samsungovu ponudu telefona iz srednjeg doma privlačnijom nego ikad.

Nakon što su lansirani glavni proizvodi za ovu godinu, Samsung je okrenuo pažnju ka srednjoj klasi sa Galaxy A55. On zamenjuje Galaxy A54, i predstavlja snažnu i stilizovanu alternativu za one koji ne žele da potroše novac na S-seriju. Kombinujući nekoliko hardverskih nadogradnji sa nešto nižom cenom, Samsung Galaxy A55 ispunjava sve zahteve kao pristojna zamena za prošlogodišnji model. Sitnim koracima napred!

Samsung Galaxy A55: Šta treba da znate

Samsung Galaxy A55

Promene hardvera počinje sa novim Exynos 1480 procesorom, uz 8GB RAM-a i izborom od 128 ili 256GB interne memorije. Mesto za MicroSD karticu je i dalje tu, tako da možete proširiti memoriju do dodatnih 1TB. Tu je i 5,000 mAh baterija i podrška za punjenje od 25W – dobijate kabl u kutiji, ali ne dobijate punjač.

AMOLED ekran je porastao na 6.6inča, ali je rezolucija ostala na 2,340 x 1,080 i osvežavanje ekrana je 120Hz. Kamere su skoro identične kao kod A54. Ispod ekrana je 32MP selfi kamera, dok trostruka kamera na poleđini uključuje 50MP glavni objektiv, 12MP ultrawide senzor i 5MP makro kameru.

Samsung Galaxy A55: Dizajn i ključne funkcije

Samsung Galaxy A55

S obzirom da se mnogo toga prenosi sa modela A54, neće vas iznenaditi što se dizajn preneo. Nekako se odomaćilo pravilo da se u dizajnu menja jako malo. Imamo istu ravnu poleđinu sa tri kamere u gornjem levom uglu, veliki ekran okružen relativno debelim ivicama i zaobljenim uglovima na svakoj strani. Međutim, možete odabrati novu paletu boja. A55 dolazi u bojama koje donekle prate S24 seriju, ali su maalko drugačije. Tek da se ne pomešaju u gomili na stolu kafića: tamnoplava, ledeno plava, lila i limun.

Postoje neke sitne izmene; ravne ivice su sada od aluminijuma, umesto plastike, i ekran je porastao na 6.6 inča. Očekivano, veći ekran znači da su dimenzije telefona takođe malo porasle na 77 x 8.2 x 161. A55 je marginalno teži od prethodnika, 213g umesto 202g. Između dodatne širine i dodatne težine, Galaxy A55 je prilično velik. Nećemo ići toliko daleko da kažemo da je neudoban za korišćenje, ali ako niste veliki fan velikih ekrana, možda da svoju sreću potražite negde drugde?

Otpornost na vremenske uslove je ponovo ocenjena na IP67, ali zaštitni slojevi Gorilla Glass na prednjoj i zadnjoj strani su poboljšani na Victus Plus. Duž ivica, imamo tastere za uključivanje i jačinu zvuka sa desne strane, malo izdvojene na uzvišenju, USB-C port na dnu i SIM fioku na vrhu. Optički senzor otiska prsta se nalazi na dnu ekrana (za naš ukus dosta nisko), a kamera za selfi takođe podržava otključavanje licem.

Što se tiče softvera, telefon dolazi sa Android 14 OS-om, i sa One UI 6.1. Preinstaliranih aplikacija je malo, ali postoje neke sitnice sa kojima treba računati, kao što je postavljanje Samsungovog pretraživača kao podrazumevanog i organizacija aplikacija u fijoci nije abecedno. UI je dovoljno jednostavan za korišćenje i Samsung je obezbedio četiri godine OS ažuriranja i pet godina sigurnosnih zakrpi. Nadamo se da i sam A55 može da izdrži taj vremenski period.

Samsung Galaxy A55: Ekran

Samsung Galaxy A55

Raspoređivanje iste rezolucije od 2.340 x 1.080 na veći ekran od 6,6 inča proizvodi nižu gustinu piksela u poređenju sa A54, ali ta razlika nije dovoljno dramatična da utiče na kvalitet ekrana. AMOLED ekran pruža suštinski savršene nivoe crne i kontrasta, dok osvežavanje od 120Hz održava brzo klizanje po ekranu. Osvetljenost je otprilike ista kao pre, dostigavši 410cd/m2 u ručnom modu i povećavajući do 931cd/m2 na automatskoj osvetljenosti sa baterijskom lampom uperenom prema senzoru za svetlost. Dobra vest je da se preciznost boja poboljšala. Postoje dva profila za izbor, gde Vivid pojačava zasićenost boja dok Natural pruža vernije prikazivanje.

Samsung Galaxy A55: Performanse i vek trajanja baterije

Novi čipset Exynos 1480 sa frekvencijom od 2,75GHz ne samo da je uspeo da nadmaši svog prethodnika već i ostalu konkurenciju. Galaxy A55 se ne može potpuno uporediti sa svojim prethodnikom po trajanju baterije, ali rezultat je i dalje pristojan. Punjenje od 25W je malo sporije; potrebno je oko 80 minuta da se baterija napuni od nule.

Samsung Galaxy A55: Kamere

Samsung Galaxy A55

Hardverska poboljšanja dolaze se ne tiču kamera, koje ostaju iste kao i prethodno. Na glavno sočivo od 50MP (f/1.8) je teško biti razočaran, jer proizvodi svetle i lepo obojene slike pri dobrom osvetljenju. Detalji su impresivni. Performanse pri slabom osvetljenju su takođe pristojne, noćni režim efikasno osvetljava scenu i održava pristojan nivo detalja. Boje su malo previše obrađene.

Makro sočivo od 5MP (f/2.4) je manje impresivno, teško hvata sve detalje na steni. Ostatak kompozicije je solidan, sa snažnim linijama oko subjekta i pristojnim zamućenjem pozadine, ali će gotovo uvek biti bolje koristeći portretni režim sa glavnom kamerom. Stoga nismo sigurni zašto je makro kamera uopšte na telefonu.

Video nudi iste opcije snimanja kao i Galaxy A54, sa 4K pri 30fps ili 1080p do 60fps. Snimanje je pristojno, lagano se prilagođava izloženost pri prelasku između različitog osvetljenja održavajući pristojan nivo detalja.

Samsung Galaxy A55: Zaključak

Samsung Galaxy A55

U poređenju sa rivalima, dizajn A55 nije uzbuđuj. Međutim, Samsung se mudro fokusirao na značajnija poboljšanja: novi procesor donosi pristojan porast u performansama, ekran je postao veći i bolji, a telo je ojačano metalnim ivicama i jačim staklom. Šteta je što su kamere ostale van ove nadogradnje, ali i dalje su savršeno sposobne za snimanje.

Ako su proširiva memorija, dugotrajnost softvera i redovna ažuriranja na vašoj listi prioriteta, Galaxy A55 vas neće razočarati. To je sjajan sveobuhvatan uređaj i najbolja vrednost koju trenutno možete dobiti od Samsungove serije telefona.

Samsung Galaxy A55 specifikacije:

OS

Android 14, One UI 6.1

Čipset

Exynos 1480 (4 nm)

Memorija

8/256 GB

Kamera

50 Mpx, 12 Mpx, 5 Mpx / 4K@30fps, 1080p@60fps; 32 Mpx / 4K@30fps

Ekran

Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 6,6“, 1080 x 2340 px, (390 dpi)

Povezivanje

5G, WiFi 6, BT 5.3, NFC, GPS

Baterija

5000 mAh

Dimenzije

161.1 x 77.4 x 8.2 mm, 213 g

Dobar čipset, Solidan vek trajanja baterije

Nema poboljšanja u domenu kamere, Relativno veliki i težak

Cena: 59.999 RSD (za verziju sa 256 GB)

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Samsung Galaxy A55 je u klinču sa jakom konkurencijom. I dalje se bori proverenim vrednostima: dobrom izradom, solidnim performansama i odličnim korisničkim okruženjem.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Kupite Spark 20 Pro+ u A1...

TECNO pokreće specijalnu promociju za sve entuzijaste tehnologije i muzike koji planiraju kupovinu novog telefona kod...

TOP TECH: Honor Magic V3 –...

Kinez Honor nije prvi stigao na tržište preklopnih telefona, ali je pažljivo hvatao beleške korisnika i...

Garmin Fenix 8: Avantura je upravo...

Garmin Fenix 8 pomera granice multisport nosivih uređaja sa svojim živopisnim AMOLED ekranom, poboljšanim praćenjem fitnesa...

Najveći problem tradicionalnih tvrdih frižidera je...

Ako ste ikada koristili „tvrdi“ frižider, znate da ga morate napuniti do pola ledom pre nego...

DJI lansira Neo, kompaktni dron dizajniran...

Dron teži samo 140 grama i može poleteti sa dlana vaše ruke. DJI Neo je jedan...

JLab JBuds Frames dodatak koji naočare...

Sigurno ste čuli za BYOD što znači „ponesi svoj uređaj“, gde se pretežno misli na mobilni...

TEST: LG MyView Smart Monitor –...

Tradicionalno, monitori su pasivni uređaji koji zavise od inteligencije i procesorske snage povezanih uređaja kao što...

Huawei Mate XT Ultimate Design je...

Novi Huawei Mate XT Ultimate Design je uređaj sa HarmonyOS-om, pogonjen Huawei-ovim vlastitim Hisilicon Kirin 9010...

TOP TECH: Samsung Galaxy Watch Ultra...

Iako postoje stiliske razlike, bolno je očigledno da je Samsung napravio listu svega što Apple Watch...

TOP 5: monitori za sisteme sa...

Najbolji za gejming: LG 45 UltraGear OLED zakrivljeni monitor Ako ste bili neodlučni u vezi sa OLED...
Samsung Galaxy A55 je u klinču sa jakom konkurencijom. I dalje se bori proverenim vrednostima: dobrom izradom, solidnim performansama i odličnim korisničkim okruženjem.TEST: Samsung Galaxy A55 - Čvršći, bolji, brži