Leteći robot sa veštačkom inteligencijom može da bere voće

upoznajmo se na klik > Like

Sve je teže naći berače voća koji bi radili u voćnjacima širom sveta.

Ograničenje putovanja izazvano pandemijom koronavirusa sprečilo je sezonske radnike da prelaze granice, pa su se neki poljoprivrednici okrenuli dronovima sa veštačkom inteligencijom kako bi obrali svoje voćnjake.

Izraelska kompanija Tevel Aerobotics Technologies je napravila letećeg autonomnog robota (FAR) koji koristi veštačku inteligenciju kako bi brao voće.

Ovaj robot može da radi 24 sata na dan i bere samo zrelo voće.

Ovakva inovacija predstavlja direktan odgovor na nestašicu radne snage. Nikada nema dovoljno raspoloživih ruku koje će brati voće u pravo vreme po pravoj ceni.

Voće zbog toga biva ostavljeno da truli u voćnjacima ili bude prodato po znatno nižoj ceni, dok poljoprivrednici gube milijarde dolara svake godine.

FAR robot koristi percepcijske algoritme kako bi locirao stabla sa voćem i algoritme vida kako bi našao voće među lišćem i klasifikovao njihovu veličinu i zrelost.

Robot potom izračunava najbolji način da pristupi voću i ostane stabilan dok njegova „ruka“ za branje poseže za voćem.

Ovakvi dronovi mogu da oberu voćnjake a da pritom ne predstavljaju smetnje jedni drugima, sve to zbog jednog centralnog autonomnog digitalnog mozga koji se nalazi u jedinici koja ostaje na zemlji.

Roboti su dizajnirani da se nadopunjuju sa ljudskim beračima voća, ne da ih zamene.

U kompaniji Tevel Aerobotics Technologies tvrde da ćemo do 2050. godine imati manjak od pet miliona berača a njihovi dronovi će obezbediti da 10% voća koje trenutno ostaje neobrano u budućnosti uvek bude obrano.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Izvršni direktor kompanije LG predstavio strategiju...

Izvršni direktor kompanije LG Electronics (LG) Vilijam Čo i drugi ključni rukovodioci predstavili su poslovnu strategiju...

Škola odustaje od nastavnika i uvodi...

Charter škole „2 Hour Learning“ će raditi u najmanje četiri države do školske godine 2025-26. Nacionalna...

Dinamičko određivanje cena za ski pass...

Iako popusti za rani zakup nisu ništa novo, mnoge ski oblasti sada idu mnogo dalje. Dinamičko...

Zašto je Google uklonio žičare i...

Očigledno odsustvo, koje smo potvrdili proverom nekoliko skijaških područja na Google Maps - kao što su...

CES 2025: Hisense na CES 2025...

Hisense, globalni tehnološki brend, predstaviće svoju najveću i najambiciozniju prezentaciju na CES 2025 sajmu pod temom...

LG OTVARA THINQ API ZA UNAPREĐENJE...

Kompanija LG Electronics (LG) u potpunosti je otvorila interfejs za programiranje aplikacija (Application Programming Interface –...

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...
Sve je teže naći berače voća koji bi radili u voćnjacima širom sveta. Ograničenje putovanja izazvano pandemijom koronavirusa sprečilo je sezonske radnike da prelaze granice, pa su se neki poljoprivrednici okrenuli dronovima sa veštačkom inteligencijom kako bi obrali svoje voćnjake. Izraelska kompanija Tevel Aerobotics Technologies je napravila letećeg autonomnog robota (FAR) koji koristi veštačku inteligenciju kako bi brao voće. Ovaj robot može da radi 24 sata na dan i bere samo zrelo voće. Ovakva inovacija predstavlja direktan odgovor na nestašicu radne snage. Nikada nema dovoljno raspoloživih ruku koje će brati voće u pravo vreme po pravoj ceni. Voće zbog toga biva ostavljeno da truli u voćnjacima ili bude prodato po znatno nižoj ceni, dok poljoprivrednici gube milijarde dolara svake godine. FAR robot koristi percepcijske algoritme kako bi locirao stabla sa voćem i algoritme vida kako bi našao voće među lišćem i klasifikovao njihovu veličinu i zrelost. Robot potom izračunava najbolji način da pristupi voću i ostane stabilan dok njegova „ruka“ za branje poseže za voćem. Ovakvi dronovi mogu da oberu voćnjake a da pritom ne predstavljaju smetnje jedni drugima, sve to zbog jednog centralnog autonomnog digitalnog mozga koji se nalazi u jedinici koja ostaje na zemlji. Roboti su dizajnirani da se nadopunjuju sa ljudskim beračima voća, ne da ih zamene. U kompaniji Tevel Aerobotics Technologies tvrde da ćemo do 2050. godine imati manjak od pet miliona berača a njihovi dronovi će obezbediti da 10% voća koje trenutno ostaje neobrano u budućnosti uvek bude obrano.