Komplikovani tajming detetovog prvog smartfona

Osam, jedanaest ili trinaest godina? Zašto naučnici ne mogu da se pronađu „pravi uzrast“ kada deci treba dati smartfone?

upoznajmo se na klik > Like

Što ranije deca dobiju smartfone, to će se gore odraziti na njihovo psihičko zdravlje kada odrastu. Smartfoni bi trebalo da sačekaju do srednje škole.

Istraživanje organizacije Sapien Labs otkrilo je vezu između varijacija u psihičkom zdravlju i starosnog doba kada je osoba dobila svoj prvi smartfon. Preporuka da se sačeka sa davanjem smartfona detetu dok ne krene u srednju školu, međutim, opet se pokazala kao kontroverzna jer, kao što mnogi roditelji znaju, potrebno je dugo vremena da se to dočeka. Deca često osećaju pritisak vršnjaka u ranom uzrastu i često postoji potreba roditelja da budu u kontaktu sa svojom decom.

Još jedna anketa je pokazala da oko 30% svih osmogodišnjaka i devetogodišnjaka imaju sopstvene smartfone. Ta anketa je takođe pokazala da se tokom zadnjih šest godina povećao broj predtinejdžera i tinejdžera sa sopstvenim smartfonima. Da li onda postoji „bezbedni“ ili „pravi“ uzrast za dobijanje smartfona? Teško je oceniti jer ako uporedite decu od 8 do 15 godina, ona su vrlo različita.

Ne postoji utvrđeni uzrast, zasnovan na dokazima, koji je bezbedan za svako dete. Zavisi od pojedinca i njegove porodice u kojoj su odrasli, kao i od vrste medija koji se konzumiraju u tom domaćinstvu. Smartfon sam po sebi nije opasan, već način na koji se koristi – a to uključuje konzumiranje društvenih medija.

Zaista se svodi na to koji su razlozi za davanje telefona detetu i da li on dolazi na mesto nečega što je zdravije za dete? Telefon za nekoga može biti samo jedan mini kompjuter, ali za nekog drugog izloženost određenim stvarima na telefonu može biti štetna jer može da remeti neke druge stvari i vrednosti koje želimo da promovišemo, kao što je biti dobar u školi i biti odgovorno dete, imati društvene interakcije u pravom životu sa pravim ljudima.

Postoji dosta indikatora da društvene mreže takođe mogu da predstavljaju ozbiljan rizik za psihičko zdravlje dece i adolescenata. Procenjuje se da 95% mladih između 13 i 17 godina koristi neke društvene mreže, kao i 40% dece između 8 i 12 godina. Period između 10. i 19 godine je ključan za razvoj mozga, kada su ponašanja vezana za preduzimanje rizika na vrhuncu, a to je takođe i vreme kada se formiraju samopoštovanje i identitet.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Sony slušalice nude najviše tišine u...

Izvanredno potiskivanje buke. Vrlo prijatno iskustvo slušanja. Trajanje baterije trideset sati. Odlične kontrole na dodir, i...

Sony Xperia 1 mk VII je...

Sony treba biti nagrađen zbog doslednosti sa svojim telefonima. Nova Sony Xperia 1 VII izgleda gotovo...

Naučnici su izložili ljudske ćelije 5G...

Studija otkriva da ljudske ćelije kože ostaju genetski nepromenjene čak i pod ekstremnim izlaganjem 5G zračenju.   U...

Garmin Forerunner satovi namenjeni sportistima kojima...

Garmin Forerunner 570 i Forerunner 970 su kreirani za svakog sportistu koji ima ciljeve i bavi...

Prednosti i mane bežičnog punjenja

Verzija bežičnog punjenja koju danas poznajemo i volimo prvi put se pojavila na telefonima 2012. godine....

Prvi prenosivi zvučnik sa ugrađenim sabvuferom

Razvijen od strane grupe renomiranih fizičara i inženjera, Brane X je najmoćniji bluetooth zvučnik na današnjem...

Icebreaker svodi tastaturu na njene osnovne...

Ako ste ljubitelj statement tastatura, trebalo bi da razmotrite ovu brutalističku ponudu kompanije Serene Industries. Icebreaker...

Slušalice slične đevreku, za otvoren zvuk

Movengine AirCore OWH bežične slušalice imaju rupe, nalik na đeverek, koje vam omogućavaju da provučete prst...

VERSA Airbrush vam omogućava da slikate...

Znalci model kitova znaju da prava bitka nije sastavljanje, već slikanje   Tradicionalne airbrush postavke dolaze sa više...

Kako koristiti uređaje za praćenje za...

Sve o GPS trakerima   Praćenje putnih torbi u realnom vremenu postalo je bitan aspekt savremenog putovanja. Dok...