TEST: Samsung Galaxy A54 – Kombinacija flegšipa i standarndog modela

Želite telefon pun funkcija za manje od 1000 evra? A54 ispunjava većinu stavki.

Samsung Galaxy A5x serija se ustalila na listi sigurnih izbora srednje kategorije telefona. Nije prevelik, nije premali, nije preskup, a ni mnogo jeftin. Taman dovoljan za dve godine korišćenja, uz ugovor s operaterom. Počevši od A52, svi sledeći su bili dobro usklađeni modeli, namenjeni ne mnogo zahtevnim korisnicima, ali i onima koji znaju kako da iskoriste sve mogućnosti koje pruža jedan moderan, i umereno skup telefon.

U vreme kada se svi okreću prema najskupljim telefonima, jer imaju „ono nešto šta ih izdvaja,“ modeli koji koštaju pola, ili trećinu te cene nisu interesantni. Osim ako vam ističe ugovor i razmišljate koji sledeći, a da nije tako skup…

Elem, dizajn je prepoznatljiv. Liči na S23 seriju, a po veličini je skoro isti kao i S23+. Mi smo na test dobili primerak u svetlo zelenoj (lime) boji koja mu odlično stoji. Napred je ravan ekran zaštićen sa GG 5, po bokovima blago zaobljen plastični okvir (otkriva ga što je u jednom komadu, bez plastičnih delova koji su u premijum telefonima sa metalnim okvirom) , a pozadi jednako ravan kao napred, sa istom staklenom zaštitom. Osim što mu vire tri okvira za tri kamere. Blic je implementiran u kućište. Sveukupno, dobro leži u šaci. Ram nije klizav kao zadnje staklo. Ako ga držite s obe strane, nema problema, dok je malko klizav ako ga držite na jednom boku i poleđini.

Ekran

AMOLED ekran je dijagonale 6,4 inča, FHD+ rezolucije, sa osvežavanjem do 120 Hz. Pri jakom sunčevom svetlu može i on svetleti do 1000 nita, kako bi vam korišćenje A54 van zatvorenih prostora bilo jednako ugodno. Senzor otiska prsta je na dnu ekrana. Malo prenisko za naš ukus, a i optički senzor nije na nivou kao kod S23 gde je ultrasonični. Uz kombinaciju sa selfie kamerom, manje su greške ne prepoznavanja vlasnika telefona.

Ekran je dobar za filmove, igre, čitanje vesti, i sve drugo šta korisnici rade s telefonom. Uz filmove i igre je u redu pustiti prateći zvuk. Samsung je i u A54 stavio „jedan i po“ zvučnik. Na dnu je full size, a na vrhu se krije između rama i selfie kamere. Podešeni su tako da se jako teško čuje razlika između leve i desne strane (ako telefon držite vodoravno dok konzumirate multimediju), i zato možemo uputiti samo reči hvale. Ne očekujte da vam telefon bude jedini izvor zvuka u kući, ali za „1 na 1“ – jedan korisnik i jedan telefon – A54 ispunjava zahteve.

Baterija

Baterija je dovoljno dobra da izdrži ceo dan (intenzivnog) korišćenja. U najgorem slučaju nam je sutradan ostalo oko 20 procenata ne iskorišćene baterije. Dan za danom, kako smo manje koristili telefon, tako nam je ostajala sve veća autonomija. Usudili bi se napisali da će vam, jednom kad izgustirate telefon, punjač biti potreban svakog drugog dana. Punjač morate kupiti, ne dolazi u pakovanju. Mi smo koristili od 25W i vreme provedeno od 0 do 100 je dovoljno za celu fudbalsku utakmicu. Sa produžecima i penalima. Ukratko, cela večnost. Nema podršku za bežično punjenje.

Jako bitan faktor pri izboru marke telefona je korisnički interfejs. Samsungov One UI je više pita prekalljen, kao japanska katana. Komšije iz Južne Koreje su ćapili par fazona i/ili su pratili na času kako se istrajno radi na zadatku i kako se pravi vrhunski interfejs. Koliko god ga kudili da je glomazan i težak, sve funkcije su extra brzo pokretane i izvršavane. I opet bi dodali da One UI 5.1 ima ponekog keca u rukavu sa opcijama koje će kasnije biti primenjene svuda. Dakle, korisnički interfejs i okruženje su za svaku pohvalu.

Čipset koji bi našli ako bi otvorili telefon (ne radite to, za to su zaduženi serviseri) je by Samsung. Drugim rečima, Exynos 1380. Jako je brz za klasu gde ga svrstavamo. Zamerili bi mu potrošnju. Za naš ukus je za nijansu veći. Čini nam se da su čipseti iz „komšijskog dvorišta“ štedljiviji. Ali, ruku na srce, priznajemo da kod A54 sve fercera kao sat i za tražene novce teško možemo dobiti više od ovog paketa.

Kamera

Na kraju da se okrenemo ka kamerama. One su vrlo prosečne, uz klasičnu Samsungovu obradu fotografije. Po dnevnom svetlu i eventualno tokom ranog sumraka rezultati su zadovoljavajući. Nedostaje zum veći od 2x, kao i bolje sposobnosti noćnog šutinga.
Glavna kamera je nova, od 50 MP. Kada fotkate u automatskom modu, i ujedinjuje 4u1 piksel, pravi upotrebljive fotografije. Boje su živahne, a osvetljenje je precizno, uz nešto veći kontrast.
U izazovnom momentima A54 nije kamera koju bi prvu izabrali, ali to ni ne očekujete od telefona ove cene. Za takve zahteve proizvođači nude 1200+ proizvode. Modeli iz sub 500 nisu u istoj klasi, koliko god bi bilo dobro da jesu.

Na kraju nam ostaje zaključak da je A54, uz sve mane pripadnika srednje klase, telefon za preporuku. Više ćemo/ ćete dobiti sledeće godine u ovo vreme. Valjda.

Samsung Galaxy A54 specs:

OS

Android 13, One UI 5.1

Čipset

Exynos 1380 (5 nm)

Memorija

6/128, 8/128, 6/256, 8/256 GB

Kamera

50 Mpx, 12 Mpx, 5 Mpx / 4K@30fps, 1080p@60fps; 32 Mpx / 4K@30fps

Ekrani

Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (402 ppi)

Povezivanje

5G, WiFi 6, BT 5.2, NFC, GPS

Baterija

5000 mAh

Dimenzija

158.2 x 76.7 x 8.2 mm

Težina

202 g

dobar za desetoboj, kvalitetno spakovan

kamera nije sjajna, punjenje baterije traje jako dugo

Cena: 57.999 RSD (za verziju sa 128 GB)

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Samsung Galaxy A54 je odličan primer dobro odmerenog telefona. Daje mnogo, a ne traži puno.

upoznajmo se, klik > Like

ne propustite

Povezani naslovi

Lako izračunajte godišnji porez na dohodak putem aplikacije

Rok za podnošenje poreske prijave za godišnji porez...

Porsche Design Acer Book RS: Za drumske razbojnike...

Porsche Design i Acer su napravili savršeni laptop...

USKORO – Galaxy A premium serija telefona i...

Kompanija Samsung Electronics predstavila je Galaxy A12 i...

Bowers & Wilkins Px8: deluks verzija

Većina dizajnerskih elemenata sa modela Px7 S2 je...

TEST: Urbanears Pampas – Ultimativna bežična sreća

Već duže od jedne decenije, skandinavska kompanija...

Skullcandy predstavlja 5 novih vodootpornih Bluetooth zvučnika

Skullcandy Ounce (30$), najmanji model iz nove kolekcije, opremljen...

TEST: Toyota Corolla Hybrid SD 1,8 HSD –...

Toyota je uvažen i cenjen brend. Na...

TEST: Samsung Galaxy Tab S9 Ultra – Samsungov...

Tržište tableta je zamrlo. Retko ko plasira sledeći...

TEST: Renault Clio 2019 – Megane u malom...

Renault Clio je najprodavaniji francuski automobil u...

Šta zaboravite pri kupovini mobilnog telefona?

Koliko nam se samo puta desilo da ne...
- Advertisement -

Možda vas interesuje...

Ako bi Džejms Bond bio zdravstveni fanatik, nosio...

Digitalno ne znači uvek moderno. To je činjenica....

Suunto proširuje svoj asortiman sportskih slušalica sa Sonicom

Slušalice koje koriste koštanu provodljivost mogu raditi na...

Circle to Search na Galaxy S24 Ultra –...

Fenomenalni Samsung Galaxy S24 Ultra, predstavnik nove Galaxy...

Streamer CXN100 je potpuno mehanički redizajn od prvog...

Cambridge Audio je otkrio svoj najnoviji i veoma...

Novi vrhunski Mercedes-AMG GT 63 S E PERFORMANCE...

Tokom vikenda Formule 1™ u Šangaju, Mercedes-AMG je...

KEF LSX II LT bežični zvučnički sistem lakši...

Ovaj bežični zvučnički sistem, koristi isti 4,5-inčni 11....

Novi Spark 20 – Sjajna kombinacija stila i...

TECNO sa ponosom objavljuje dolazak još jedne inovacije...

Široki frižider sa zamrzivačem, „A“ EU nivoa efikasnosti

Samsung Electronics Co., Ltd. predstavio je novi, izuzetno...

Revolucija pripreme kafe centrifugalnom ekstrakcijom i tehnologijom precizne...

KUKU Maker omogućava prilagođavanje parametara ekstrakcije, pružajući vam...

Nocs Design-ovi Monolit i Mini aktivni bežični zvučnici...

Dizajnirani i inženjerski razvijeni u Švedskoj, Nocs Mini...
Samsung Galaxy A54 je odličan primer dobro odmerenog telefona. Daje mnogo, a ne traži puno. TEST: Samsung Galaxy A54 - Kombinacija flegšipa i standarndog modela
Samsung Galaxy A5x serija se ustalila na listi sigurnih izbora srednje kategorije telefona. Nije prevelik, nije premali, nije preskup, a ni mnogo jeftin. Taman dovoljan za dve godine korišćenja, uz ugovor s operaterom. Počevši od A52, svi sledeći su bili dobro usklađeni modeli, namenjeni ne mnogo zahtevnim korisnicima, ali i onima koji znaju kako da iskoriste sve mogućnosti koje pruža jedan moderan, i umereno skup telefon. U vreme kada se svi okreću prema najskupljim telefonima, jer imaju „ono nešto šta ih izdvaja,“ modeli koji koštaju pola, ili trećinu te cene nisu interesantni. Osim ako vam ističe ugovor i razmišljate koji sledeći, a da nije tako skup… Elem, dizajn je prepoznatljiv. Liči na S23 seriju, a po veličini je skoro isti kao i S23+. Mi smo na test dobili primerak u svetlo zelenoj (lime) boji koja mu odlično stoji. Napred je ravan ekran zaštićen sa GG 5, po bokovima blago zaobljen plastični okvir (otkriva ga što je u jednom komadu, bez plastičnih delova koji su u premijum telefonima sa metalnim okvirom) , a pozadi jednako ravan kao napred, sa istom staklenom zaštitom. Osim što mu vire tri okvira za tri kamere. Blic je implementiran u kućište. Sveukupno, dobro leži u šaci. Ram nije klizav kao zadnje staklo. Ako ga držite s obe strane, nema problema, dok je malko klizav ako ga držite na jednom boku i poleđini. Ekran AMOLED ekran je dijagonale 6,4 inča, FHD+ rezolucije, sa osvežavanjem do 120 Hz. Pri jakom sunčevom svetlu može i on svetleti do 1000 nita, kako bi vam korišćenje A54 van zatvorenih prostora bilo jednako ugodno. Senzor otiska prsta je na dnu ekrana. Malo prenisko za naš ukus, a i optički senzor nije na nivou kao kod S23 gde je ultrasonični. Uz kombinaciju sa selfie kamerom, manje su greške ne prepoznavanja vlasnika telefona. Ekran je dobar za filmove, igre, čitanje vesti, i sve drugo šta korisnici rade s telefonom. Uz filmove i igre je u redu pustiti prateći zvuk. Samsung je i u A54 stavio „jedan i po“ zvučnik. Na dnu je full size, a na vrhu se krije između rama i selfie kamere. Podešeni su tako da se jako teško čuje razlika između leve i desne strane (ako telefon držite vodoravno dok konzumirate multimediju), i zato možemo uputiti samo reči hvale. Ne očekujte da vam telefon bude jedini izvor zvuka u kući, ali za „1 na 1“ - jedan korisnik i jedan telefon - A54 ispunjava zahteve. Baterija Baterija je dovoljno dobra da izdrži ceo dan (intenzivnog) korišćenja. U najgorem slučaju nam je sutradan ostalo oko 20 procenata ne iskorišćene baterije. Dan za danom, kako smo manje koristili telefon, tako nam je ostajala sve veća autonomija. Usudili bi se napisali da će vam, jednom kad izgustirate telefon, punjač biti potreban svakog drugog dana. Punjač morate kupiti, ne dolazi u pakovanju. Mi smo koristili od 25W i vreme provedeno od 0 do 100 je dovoljno za celu fudbalsku utakmicu. Sa produžecima i penalima. Ukratko, cela večnost. Nema podršku za bežično punjenje. Jako bitan faktor pri izboru marke telefona je korisnički interfejs. Samsungov One UI je više pita prekalljen, kao japanska katana. Komšije iz Južne Koreje su ćapili par fazona i/ili su pratili na času kako se istrajno radi na zadatku i kako se pravi vrhunski interfejs. Koliko god ga kudili da je glomazan i težak, sve funkcije su extra brzo pokretane i izvršavane. I opet bi dodali da One UI 5.1 ima ponekog keca u rukavu sa opcijama koje će kasnije biti primenjene svuda. Dakle, korisnički interfejs i okruženje su za svaku pohvalu. Čipset koji bi našli ako bi otvorili telefon (ne radite to, za to su zaduženi serviseri) je by Samsung. Drugim rečima, Exynos 1380. Jako je brz za klasu gde ga svrstavamo. Zamerili bi mu potrošnju. Za naš ukus je za nijansu veći. Čini nam se da su čipseti iz „komšijskog dvorišta“ štedljiviji. Ali, ruku na srce, priznajemo da kod A54 sve fercera kao sat i za tražene novce teško možemo dobiti više od ovog paketa. Kamera Na kraju da se okrenemo ka kamerama. One su vrlo prosečne, uz klasičnu Samsungovu obradu fotografije. Po dnevnom svetlu i eventualno tokom ranog sumraka rezultati su zadovoljavajući. Nedostaje zum veći od 2x, kao i bolje sposobnosti noćnog šutinga. Glavna kamera je nova, od 50 MP. Kada fotkate u automatskom modu, i ujedinjuje 4u1 piksel, pravi upotrebljive fotografije. Boje su živahne, a osvetljenje je precizno, uz nešto veći kontrast. U izazovnom momentima A54 nije kamera koju bi prvu izabrali, ali to ni ne očekujete od telefona ove cene. Za takve zahteve proizvođači nude 1200+ proizvode. Modeli iz sub 500 nisu u istoj klasi, koliko god bi bilo dobro da jesu. Na kraju nam ostaje zaključak da je A54, uz sve mane pripadnika srednje klase, telefon za preporuku. Više ćemo/ ćete dobiti sledeće godine u ovo vreme. Valjda. Samsung Galaxy A54 specs:

OS

Android 13, One UI 5.1

Čipset

Exynos 1380 (5 nm)

Memorija

6/128, 8/128, 6/256, 8/256 GB

Kamera

50 Mpx, 12 Mpx, 5 Mpx / 4K@30fps, 1080p@60fps; 32 Mpx / 4K@30fps

Ekrani

Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 1000 nits (HBM), 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (402 ppi)

Povezivanje

5G, WiFi 6, BT 5.2, NFC, GPS

Baterija

5000 mAh

Dimenzija

158.2 x 76.7 x 8.2 mm

Težina

202 g

dobar za desetoboj, kvalitetno spakovan

kamera nije sjajna, punjenje baterije traje jako dugo

Cena: 57.999 RSD (za verziju sa 128 GB)

Samsung Galaxy A54 je odličan primer dobro odmerenog telefona. Daje mnogo, a ne traži puno. TEST: Samsung Galaxy A54 - Kombinacija flegšipa i standarndog modela