TEST: Samsung Galaxy Z Fold5 – Estetski privlačan i funkcionalan

Telefoni na preklop mogu biti fancy, ili AiO švajcarski nož. Ovaj drugi tip je telefon koji se preklapa po dužoj stranici. U Kini je na tom polju velika konkurencija, u USA su Samsung i Google, a u Evropi malo više nego u USA.

Dok god Kinezi masovno ne izvoze ovakve telefone, ostali imaju šanse da se konsoliduju i pripreme za veliki prasak. Opet, Samsung je prvi na ovom polju, i ima malu početnu prednost. Međutim, deluje da on tu prednost krcka bez potrebe, napredujući ultra laganim koracima. Da li je stvarno toliko daleko ispred konkurencije? Po pitanju hardvera se prednost istopila. I ostali su naučili kako da savijaju ekrane, čak bez „brazde“ po sredini.

Izgleda da je najteže pripitomiti softver da radi jednako dobro i sa ekranom drugih proporcija. Podsetimo se da kad se otvori, on je više kvadratnog oblika. Tada cela koncepcija svakog softvera za ekrane ≅ 20:9 pada u vodu. Potrebno je prebaciti komande da budu na pravom mestu i u drugom formatu. I opet, ako se deli ekran, onda valja zadržati i stare osobine.

Ponavljamo se kao papagaj, ali Fold je i dalje istih dimenzija. Ostarili smo čekajući bolje proporcije ekrana. Elem, ako vam se ne sviđaju, tražite drugde svoju sreću. Ako su vam oba ekrana upotrebljiva, nastavite s čitanjem. A kako da znate da li su vam ekrani ok? Probajte u radnji. Glupo je kupiti telefon, pa posle se žaliti.

Dakle, peti Fold je pred nama. Privlačne boje, kvalitetnih i čvrstih materijala, prosto odiše sigurnošću i pouzdanjem. Fold5 je telefon za svakoga ko … želi nešto više od telefona & ima upornost da ga svaki dan cedi do kraja. Definitivno je upotrebljiviji od Note, tj. S23U. Olovku ne možete staviti u njega, već vam treba posebna maska gde je uložak za nju. Ok, nije ista olovka – ova je tanja i duža. Liči na klasičnu s kojom se susreću đaci prvaci.

Čitava poenta Fold serije je oduvek bila da korisniku pruži iskustvo pametnog telefona i tableta u jednom paketu. Kad smo već kod toga, hoće da narvira kada istu aplikaciju koristite malo na malom, malo na velikom ekranu, jer je koncept drugačiji. Naime, kada se otvori, on pruža iskustvo tableta (i third party apps veliki ekran vide kao tablet), a proizvođači softvera imaju jednu varijantu softvera za telefon, a drugu za tablet. Kada na raspolaganju imate veću korisnu površinu, onda je i pristup njenom korišćenju drugačiji. Samsung native aplikacije nemaju tu vrstu problema.

Dizajn Fold5 predstavlja najelegantniji pogled na ovu ideju sa kojom smo se susreli. Ovo se uglavnom svodi na novorazvijenu šarku koja po prvi put omogućava da obe strane uređaja budu u ravni kada je zatvoren. Sada je Fold5 više od 2 mm tanji od svog prethodnika. To možda ne zvuči mnogo, ali kada govorimo o dimenzijama pametnog telefona, to čini ogromnu razliku. Ne samo da to znači da Fold5 lakše staje u džep, već takođe pomaže da se spreči tanak sloj prašine na koji bi naišli na ekranu prošlih Fold telefona kada bi ih otvorili. Sada je sloj prašine još manji, ali je i dalje prisutan.

Sa povećanom osvetljenošću unutrašnjeg ekrana za preko 30 procenata (do 1750 nita), on zaista sjaji, čak i na jakom suncu. Nadogradnja sa Fold4 na Fold5 je primetna. Iako zloglasni nabor ostaje na mestu, (vrlo) malo je manje izražen nego što je bio prošli put. Ionako ga jedva primećujete kada koristite ekran (osim ako gledate samo u sredinu ekrana).

Komocija multitaskinga daje Fold seriji prednost u odnosu na tradicionalne pametne telefone. A sa Fold5, uvođenje tanke nove S Pen olovke pomaže da ta granica bude još izraženija. Preporuka je da nabavite Slim S Pen futrolu, koja ima uložak za lak pristup za S olovku.

U svakom slučaju, sa S Pen olovkom u ruci, možete istovremeno pokrenuli tri aplikacije na otvorenom ekranu. Na primer, mogli biste da obavljate video pozive na radnom sastanku, da pravite beleške o tome u aplikaciji Samsung Notes i da istovremeno gledate svoje imejlove. To je produktivnost! Bez olovke, imate opciju samo za dve aplikacije. Birate da li su poređane levo-desno, ili gore-dole. Takođe, možete imati aplikacije koje „lebde“ iznad drugih ako vam to odgovara, dok traka zadataka koja se nalazi na dnu ekrana olakšava preskakanje između aplikacija koje ste nedavno koristili. Sa lebdećim možete do osam aplikacija rasporediti po velikom ekranu, ali upitno je da li i sa četiri možete istovremeno i komotno upravljati.

Ne bi imalo smisla naglašavati kako Fold5 omogućava da uradite više, ako baterija ne može da podnese taj pritisak. Pri umerenom korišćenju, jedan dan je zagarantovan. Nama je uglavnom „prelazilo“ još oko 25% baterije nakon 24h. Dobra stvar je da se baterija ne troši mnogo kada telefon ne dirate, a ni kada uveče uključite Sleep mode. Ako ste baš uz telefon ceo dan, nekako će da izgura do večere. A i vi imajte dušu, pa ga s vremena na vreme ostavite na punjaču. Jeste, puni se dugo – preko sat vremena. Jedva čekamo dan kada će Samsung napraviti telefon čija se baterija može napuniti za manje od sat vremena…
Kao i sve Samsung telefone iz high-end klase, i ovaj pokreće Snapdragon 8 Gen 2, za koji Samsung tvrdi da se prilagođava „potrošnja energije vašim navikama i potrebama, čineći da jedno punjenje traje duže nego ikada ranije“. Mi na testu nemamo taj luksuz da se uverimo u gore navedene tvrdnje, jer ga ne koristimo toliko dugo da bi on zapamtio naše navike, ali jeste činjenica da je učenje telefona napredovalo i da nakon nekoliko nedelja korišćenja od strane istog korisnika dovodi do toga da baterija duže traje.

Sa ukupno pet kamera, Fold5 vam pruža obilje opcija kada je u pitanju snimanje foto i video zapisa. Svi su savršeno uslužni i možete dobiti fantastične rezultate. Zadnja strana Fold5 ima telefoto kameru od 10 MP sa 3x optičkim zumom, širokougaonu kameru od 50 MP i ultra široku kameru od 12 MP. Pored toga, „poklopac“ ekrana ima kameru od 10 MP, dok unutrašnji ekran ima kameru ispod ekrana od 4 MP. Ili da rezimiramo, ima tri dobre kamere na zadnjoj strani, standardnu selfi kameru na spoljnom ekranu i kameru koja se zaista treba koristiti samo za video pozive ispod unutrašnjeg ekrana.

Kamere na zadnjoj strani rade dobro u različitim uslovima osvetljenja, delimično zahvaljujući Samsungovoj tehnologiji „Nightography“. Uzima brzu seriju fotografija i kombinuje ih da biste dobili živopisne rezultate pri slabom osvetljenju. Ako volite da pravite selfije, Fold5 – kao i prethodni Foldovi – omogućava vam da ga otvorite i koristite prednji ekran kao tražilo dok koristite prednosti visokokvalitetnih sočiva na zadnjoj strani. I opet, kao i prethodnici, dizajn Fold5 znači da telefon može da deluje kao sopstveni stativ, omogućavajući vam da budete inventivniji u kadriranju snimaka.

Fold5 je apsolutno čudo od uređaja i preporučujemo ga svakome kome treba nešto više od telefona. Bez S Pen nema tog nivoa produktivnosti. Voleli bi da kamera odgovara makar S23 nivou. Takođe, kada bi spoljni ekran bio samo nekoliko milimetara širi, ljudima sa većim rukama bi bilo mnogo lakše da prihvate ovu formu telefona, a i tastatura bi bila komotnija.

Međutim, ništa od toga ne menja činjenicu da je ovo najkvalitetniji, uglađeni, sklopivi pametni telefon koji novac može da kupi. To je besprekorni spoj hardvera i softvera, i predstavlja veoma jak argument da je Samsung možda u pravu kada je reč o tome da su čitavi sklopivi pametni telefoni bliska budućnost.

Samsung Galaxy Z Fold5

OS

Android 13, One UI 5.1.1

Čipset

Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)

Memorija

12/256 GB

Kamera

50 Mpx, 10 Mpx, 12 Mpx / 8k@30fps, 1080p@240fps; 4 Mpx, 10 Mpx / 4k@60fps

Ekran

Super AMOLED, 6.2”, 904 x 2316 px (23.1:9), Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 7.6“, 1812 x 2176 px (373 ppi)

Povezivanje

5G, LTE-A, WiFi 6e, BT 5.3, NFC, GPS

Baterija

4400 mAh

Dimenzija

zatvoren – 154.9 x 67.1 x 13.4 mm, otvoren – 154.9 x 129.9 x 6.1 mm

Težina

253g

Svestranost, kvalitet izrade, čipset

Uzak spoljni ekran, nema olovku u osnovnom pakovanju, ista forma kao i svih ovih godina

Cena: 234.999 RSD

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Z Fold5 je jedan od najbržih i najprilagodljivijih telefona koji možete da stavite u džep, sa dugim trajanjem baterije i najboljim sklopivim ekranom na tržištu.

upoznajmo se, klik > Like

ne propustite

Povezani naslovi

Prototip eksternog SSD-a od 8 TB kompanije SanDisk...

Sićušne fleš memorije sa ogromnim količinama memorije su...

Slušalice na solarni pogon koje mogu da rade...

Zahvaljujući trenutnoj selekciji bežičnih slušalica čije su baterije...

IFA 2019: Pozivamo sve muškarce – Beurer predstavlja...

U budućnosti ćete moći da se šišate, štucujete...

Logitech G PRO X SUPERLIGHT je najsvedeniji gejming...

Sa masom od svega 63g, koja je skoro...

TEST: Samsung Galaxy Z flip – The Next...

Dugo smo čekali da stigne sledeća generacija telefona...

Bežične slušalice sa moćnim basom

Panasonic će pustiti u prodaju nove bežične slušalice,...

Televizor živopisnih boja: LG NanoCell TV 2019

NanoCell televizori, ili poslednja generacija LCD modela, donosi...

Mophie bežičnu eksternu bateriju možete da zakačite na...

Mophie je jedno od najstarijih imena u industriji...

Nove Bang & Olufsen bežične slušalice su prelepe...

Bang & Olufsen, danski proizvođač audio i video...

Bye Bye Camera – Uklonite višak s fotografije

Koliko nas je nekada napravilo skoro savršenu fotografiju...
- Advertisement -

Možda vas interesuje...

Galaxy S23 FE: Najnoviji član Samsung galaksije za...

Kraj 2023. godine obeležila je kompanija Samsung i...

Mini E-Bike 1 je prvi električni bicikl proizvođača...

Mini E-Bike 1 otvara novo poglavlje za Mini,...

Dynaudio Emit 50: Ričući div

Osnovana 1976. godine, Dynaudio je dobro poznata kompanija...

TEST: Samsung Tab Galaxy A9+ je najbolji kućni...

Samsung Tab Galaxy A9+ stiže kao osveženje ponude...

Casio slavi 30 godina BAPE-a sa G-Shock BAPE...

Ako ste kolekcionar G-Shock satova i veliki fan...

Xiaopeng HT Aero Land Air Carrier Concept je...

Kada je nekoj grupi putnika u kampu ometanje...

Novi BMW X2 premijerno predstavljen u Beogradu

Danas je svečano otkriven čaroban svet drugog generacija...

Xiaopeng HT Aero novi dizajn letećeg električnog automobila

Pre dve godine, kineski proizvođač električnih automobila Xiaopeng...

HondaJet Echelon Light Business Jet je jedan odlikovani...

Ako već niste čuli, HondaJet ima nekoliko novih...

5 Galaxy Tab S9 saveta za povećanje produktivnosti

Studentski život je zabavan, ali veoma intenzivan. To...
Z Fold5 je jedan od najbržih i najprilagodljivijih telefona koji možete da stavite u džep, sa dugim trajanjem baterije i najboljim sklopivim ekranom na tržištu.TEST: Samsung Galaxy Z Fold5 - Estetski privlačan i funkcionalan
Dok god Kinezi masovno ne izvoze ovakve telefone, ostali imaju šanse da se konsoliduju i pripreme za veliki prasak. Opet, Samsung je prvi na ovom polju, i ima malu početnu prednost. Međutim, deluje da on tu prednost krcka bez potrebe, napredujući ultra laganim koracima. Da li je stvarno toliko daleko ispred konkurencije? Po pitanju hardvera se prednost istopila. I ostali su naučili kako da savijaju ekrane, čak bez „brazde“ po sredini. Izgleda da je najteže pripitomiti softver da radi jednako dobro i sa ekranom drugih proporcija. Podsetimo se da kad se otvori, on je više kvadratnog oblika. Tada cela koncepcija svakog softvera za ekrane ≅ 20:9 pada u vodu. Potrebno je prebaciti komande da budu na pravom mestu i u drugom formatu. I opet, ako se deli ekran, onda valja zadržati i stare osobine. Ponavljamo se kao papagaj, ali Fold je i dalje istih dimenzija. Ostarili smo čekajući bolje proporcije ekrana. Elem, ako vam se ne sviđaju, tražite drugde svoju sreću. Ako su vam oba ekrana upotrebljiva, nastavite s čitanjem. A kako da znate da li su vam ekrani ok? Probajte u radnji. Glupo je kupiti telefon, pa posle se žaliti. Dakle, peti Fold je pred nama. Privlačne boje, kvalitetnih i čvrstih materijala, prosto odiše sigurnošću i pouzdanjem. Fold5 je telefon za svakoga ko … želi nešto više od telefona & ima upornost da ga svaki dan cedi do kraja. Definitivno je upotrebljiviji od Note, tj. S23U. Olovku ne možete staviti u njega, već vam treba posebna maska gde je uložak za nju. Ok, nije ista olovka – ova je tanja i duža. Liči na klasičnu s kojom se susreću đaci prvaci. Čitava poenta Fold serije je oduvek bila da korisniku pruži iskustvo pametnog telefona i tableta u jednom paketu. Kad smo već kod toga, hoće da narvira kada istu aplikaciju koristite malo na malom, malo na velikom ekranu, jer je koncept drugačiji. Naime, kada se otvori, on pruža iskustvo tableta (i third party apps veliki ekran vide kao tablet), a proizvođači softvera imaju jednu varijantu softvera za telefon, a drugu za tablet. Kada na raspolaganju imate veću korisnu površinu, onda je i pristup njenom korišćenju drugačiji. Samsung native aplikacije nemaju tu vrstu problema. Dizajn Fold5 predstavlja najelegantniji pogled na ovu ideju sa kojom smo se susreli. Ovo se uglavnom svodi na novorazvijenu šarku koja po prvi put omogućava da obe strane uređaja budu u ravni kada je zatvoren. Sada je Fold5 više od 2 mm tanji od svog prethodnika. To možda ne zvuči mnogo, ali kada govorimo o dimenzijama pametnog telefona, to čini ogromnu razliku. Ne samo da to znači da Fold5 lakše staje u džep, već takođe pomaže da se spreči tanak sloj prašine na koji bi naišli na ekranu prošlih Fold telefona kada bi ih otvorili. Sada je sloj prašine još manji, ali je i dalje prisutan. Sa povećanom osvetljenošću unutrašnjeg ekrana za preko 30 procenata (do 1750 nita), on zaista sjaji, čak i na jakom suncu. Nadogradnja sa Fold4 na Fold5 je primetna. Iako zloglasni nabor ostaje na mestu, (vrlo) malo je manje izražen nego što je bio prošli put. Ionako ga jedva primećujete kada koristite ekran (osim ako gledate samo u sredinu ekrana). Komocija multitaskinga daje Fold seriji prednost u odnosu na tradicionalne pametne telefone. A sa Fold5, uvođenje tanke nove S Pen olovke pomaže da ta granica bude još izraženija. Preporuka je da nabavite Slim S Pen futrolu, koja ima uložak za lak pristup za S olovku. U svakom slučaju, sa S Pen olovkom u ruci, možete istovremeno pokrenuli tri aplikacije na otvorenom ekranu. Na primer, mogli biste da obavljate video pozive na radnom sastanku, da pravite beleške o tome u aplikaciji Samsung Notes i da istovremeno gledate svoje imejlove. To je produktivnost! Bez olovke, imate opciju samo za dve aplikacije. Birate da li su poređane levo-desno, ili gore-dole. Takođe, možete imati aplikacije koje „lebde“ iznad drugih ako vam to odgovara, dok traka zadataka koja se nalazi na dnu ekrana olakšava preskakanje između aplikacija koje ste nedavno koristili. Sa lebdećim možete do osam aplikacija rasporediti po velikom ekranu, ali upitno je da li i sa četiri možete istovremeno i komotno upravljati. Ne bi imalo smisla naglašavati kako Fold5 omogućava da uradite više, ako baterija ne može da podnese taj pritisak. Pri umerenom korišćenju, jedan dan je zagarantovan. Nama je uglavnom „prelazilo“ još oko 25% baterije nakon 24h. Dobra stvar je da se baterija ne troši mnogo kada telefon ne dirate, a ni kada uveče uključite Sleep mode. Ako ste baš uz telefon ceo dan, nekako će da izgura do večere. A i vi imajte dušu, pa ga s vremena na vreme ostavite na punjaču. Jeste, puni se dugo – preko sat vremena. Jedva čekamo dan kada će Samsung napraviti telefon čija se baterija može napuniti za manje od sat vremena... Kao i sve Samsung telefone iz high-end klase, i ovaj pokreće Snapdragon 8 Gen 2, za koji Samsung tvrdi da se prilagođava „potrošnja energije vašim navikama i potrebama, čineći da jedno punjenje traje duže nego ikada ranije“. Mi na testu nemamo taj luksuz da se uverimo u gore navedene tvrdnje, jer ga ne koristimo toliko dugo da bi on zapamtio naše navike, ali jeste činjenica da je učenje telefona napredovalo i da nakon nekoliko nedelja korišćenja od strane istog korisnika dovodi do toga da baterija duže traje. Sa ukupno pet kamera, Fold5 vam pruža obilje opcija kada je u pitanju snimanje foto i video zapisa. Svi su savršeno uslužni i možete dobiti fantastične rezultate. Zadnja strana Fold5 ima telefoto kameru od 10 MP sa 3x optičkim zumom, širokougaonu kameru od 50 MP i ultra široku kameru od 12 MP. Pored toga, „poklopac“ ekrana ima kameru od 10 MP, dok unutrašnji ekran ima kameru ispod ekrana od 4 MP. Ili da rezimiramo, ima tri dobre kamere na zadnjoj strani, standardnu selfi kameru na spoljnom ekranu i kameru koja se zaista treba koristiti samo za video pozive ispod unutrašnjeg ekrana. Kamere na zadnjoj strani rade dobro u različitim uslovima osvetljenja, delimično zahvaljujući Samsungovoj tehnologiji „Nightography“. Uzima brzu seriju fotografija i kombinuje ih da biste dobili živopisne rezultate pri slabom osvetljenju. Ako volite da pravite selfije, Fold5 – kao i prethodni Foldovi – omogućava vam da ga otvorite i koristite prednji ekran kao tražilo dok koristite prednosti visokokvalitetnih sočiva na zadnjoj strani. I opet, kao i prethodnici, dizajn Fold5 znači da telefon može da deluje kao sopstveni stativ, omogućavajući vam da budete inventivniji u kadriranju snimaka. Fold5 je apsolutno čudo od uređaja i preporučujemo ga svakome kome treba nešto više od telefona. Bez S Pen nema tog nivoa produktivnosti. Voleli bi da kamera odgovara makar S23 nivou. Takođe, kada bi spoljni ekran bio samo nekoliko milimetara širi, ljudima sa većim rukama bi bilo mnogo lakše da prihvate ovu formu telefona, a i tastatura bi bila komotnija. Međutim, ništa od toga ne menja činjenicu da je ovo najkvalitetniji, uglađeni, sklopivi pametni telefon koji novac može da kupi. To je besprekorni spoj hardvera i softvera, i predstavlja veoma jak argument da je Samsung možda u pravu kada je reč o tome da su čitavi sklopivi pametni telefoni bliska budućnost. Samsung Galaxy Z Fold5

OS

Android 13, One UI 5.1.1

Čipset

Qualcomm SM8550-AC Snapdragon 8 Gen 2 (4 nm)

Memorija

12/256 GB

Kamera

50 Mpx, 10 Mpx, 12 Mpx / 8k@30fps, 1080p@240fps; 4 Mpx, 10 Mpx / 4k@60fps

Ekran

Super AMOLED, 6.2”, 904 x 2316 px (23.1:9), Foldable Dynamic AMOLED 2X, 120Hz, HDR10+, 7.6“, 1812 x 2176 px (373 ppi)

Povezivanje

5G, LTE-A, WiFi 6e, BT 5.3, NFC, GPS

Baterija

4400 mAh

Dimenzija

zatvoren – 154.9 x 67.1 x 13.4 mm, otvoren – 154.9 x 129.9 x 6.1 mm

Težina

253g

Svestranost, kvalitet izrade, čipset

Uzak spoljni ekran, nema olovku u osnovnom pakovanju, ista forma kao i svih ovih godina

Cena: 234.999 RSD

Z Fold5 je jedan od najbržih i najprilagodljivijih telefona koji možete da stavite u džep, sa dugim trajanjem baterije i najboljim sklopivim ekranom na tržištu.TEST: Samsung Galaxy Z Fold5 - Estetski privlačan i funkcionalan