Veštačka inteligencija zapravo tera ljude da rade više

AI može više smetati nego pomagati na radnom mestu!

Sada je kulturni mit da će nas roboti jednog dana zameniti, omogućavajući ljudima da ili uživaju u životu dok veštačka inteligencija obavlja sav posao, ili da budu premlaćeni od strane otkačenih mašina. Programeri poslednjeg talasa AI sistema poput ChatGPT reklamirali su svoje izume kao uređaje za uštedu vremena. Od kodiranja softvera do pisanja sastava, AI je trebalo da ukaže na lakši radni teret.

Pretpostavimo, međutim, da je samo dodatno povećao stres?

Nedavna studija koju je sproveo Upwork sugeriše da AI zapravo komplikuje naš rad i tera ljude da rade više, ne manje. Poslodavci su željni da koriste AI za poboljšanje produktivnosti, ali zaposleni prijavljuju iscrpljenost, rekavši da sada moraju da nauče kako da uključe AI u svoje veštine, moderiraju sadržaj generisan od strane AI, i, pošto tehnologija navodno olakšava radni teret, dobijaju više zadataka.

Lideri C-nivoa imaju velika očekivanja da će AI pomoći u povećanju produktivnosti, ali zaposleni doživljavaju suprotno, sa AI koja otežava njihove poslove: 96% lidera C-nivoa očekuje da će upotreba AI alata povećati ukupne nivoe produktivnosti njihove kompanije. Već sada, 85% kompanija koristi AI, uključujući 39% koje obavezuju upotrebu AI alata i 46% koje ohrabruju njihovu upotrebu. Međutim, 77% zaposlenih izveštava da su ovi alati povećali njihov radni teret. Zaposleni izveštavaju da više vremena provode pregledajući ili moderirajući sadržaj generisan od AI (39%), ulažući više vremena u učenje kako da koriste ove alate (23%) i da im je traženo da rade više kao direktan rezultat AI (21%).

Studija Upworka otkriva da se radni teret zaposlenih povećava uprkos povećanim ulaganjima C-nivoa u veštačku inteligenciju. Zaposleni sa punim radnim vremenom, koji su suočeni sa izazovom da AI uključe temeljno u svoj raspored i veštine, ne vide obećane prinose produktivnosti.

„Hype“ oko AI-a dovela je do toga da mnoge kompanije žure da implementiraju AI u svaku sferu i funkciju, ali podaci počinju da pokazuju da taj hype nije toliko značajan kao što se tvrdilo. Pored toga, AI sistemi mogu učiniti da zaposleni postanu zavisniji, opterećeni i iscrpljeni. Sadržaj generisan od strane AI-a i dalje treba proveriti i učiniti korektnim.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Španija uvodi pornografski pasoš kako bi...

EU zakon koji stupa na snagu u oktobru 2027. godine će zahtevati od sajtova da spreče...

TOP 5 APLIKACIJA ZA UČENJE KLAVIRA

Flowkey Flowkey je sjajna aplikacija za klavir za početnike koja nudi veliki izbor načina za učenje. U...

Preplavljeni pozivima prevaranata? Imamo jednostavno rešenje...

Većina nas nosi mobilne telefone gde god da idemo. Koristimo telefone za gotovo sve osim za...

Kako funkcioniše veštačka inteligencija?

Alan Turing se pitao: mogu li mašine da misle? Šta čini da se „nešto“ smatra inteligentnim?...

Novi modeli kombajna CR11 i CR10

Novi vodeći model kombajna New Holland CR11, pridružio se modelu CR10, sa novim dizajnom sledeće generacije....

Helm.ai VidGen−1: Generativni AI video...

Helm.ai, vodeći dobavljač naprednog AI softvera za visokokvalitetne ADAS sisteme, autonomnu vožnju nivoa 4 i robotsku...

Potpuno nova LG toplotna pumpa koja...

Kompanija LG Electronics predstavila je najnoviju R290 monobloc Therma V toplotnu pumpu. Ovaj inovativni uređaj podjednako...

Da li su vibrirajuće seksi igračke...

Dugo su vibratori bili prvi izbor za žene ili osobe sa vulvom kada je u pitanju...

Ekspert upozorava ljude na korišćenje friteza...

Friteze na vruć vazduh su zamenile pse kao najbolji čovekov prijatelj u poslednjih nekoliko godina, ali...

Dva najvažnija načina na koja će...

Nema sumnje da je dolazak velikih jezičkih modela i AI chatbotova poput ChatGPT-a i Google Geminija...
Sada je kulturni mit da će nas roboti jednog dana zameniti, omogućavajući ljudima da ili uživaju u životu dok veštačka inteligencija obavlja sav posao, ili da budu premlaćeni od strane otkačenih mašina. Programeri poslednjeg talasa AI sistema poput ChatGPT reklamirali su svoje izume kao uređaje za uštedu vremena. Od kodiranja softvera do pisanja sastava, AI je trebalo da ukaže na lakši radni teret. Pretpostavimo, međutim, da je samo dodatno povećao stres? Nedavna studija koju je sproveo Upwork sugeriše da AI zapravo komplikuje naš rad i tera ljude da rade više, ne manje. Poslodavci su željni da koriste AI za poboljšanje produktivnosti, ali zaposleni prijavljuju iscrpljenost, rekavši da sada moraju da nauče kako da uključe AI u svoje veštine, moderiraju sadržaj generisan od strane AI, i, pošto tehnologija navodno olakšava radni teret, dobijaju više zadataka. Lideri C-nivoa imaju velika očekivanja da će AI pomoći u povećanju produktivnosti, ali zaposleni doživljavaju suprotno, sa AI koja otežava njihove poslove: 96% lidera C-nivoa očekuje da će upotreba AI alata povećati ukupne nivoe produktivnosti njihove kompanije. Već sada, 85% kompanija koristi AI, uključujući 39% koje obavezuju upotrebu AI alata i 46% koje ohrabruju njihovu upotrebu. Međutim, 77% zaposlenih izveštava da su ovi alati povećali njihov radni teret. Zaposleni izveštavaju da više vremena provode pregledajući ili moderirajući sadržaj generisan od AI (39%), ulažući više vremena u učenje kako da koriste ove alate (23%) i da im je traženo da rade više kao direktan rezultat AI (21%). Studija Upworka otkriva da se radni teret zaposlenih povećava uprkos povećanim ulaganjima C-nivoa u veštačku inteligenciju. Zaposleni sa punim radnim vremenom, koji su suočeni sa izazovom da AI uključe temeljno u svoj raspored i veštine, ne vide obećane prinose produktivnosti. „Hype“ oko AI-a dovela je do toga da mnoge kompanije žure da implementiraju AI u svaku sferu i funkciju, ali podaci počinju da pokazuju da taj hype nije toliko značajan kao što se tvrdilo. Pored toga, AI sistemi mogu učiniti da zaposleni postanu zavisniji, opterećeni i iscrpljeni. Sadržaj generisan od strane AI-a i dalje treba proveriti i učiniti korektnim.