Zaboravite na solarni panel, dolaze kišni paneli

upoznajmo se na klik > Like

U potencijalnom preokretu u prikupljanju energije, istraživači su pronašli način da uhvate, skladište i iskoriste električnu energiju koju proizvode padajuće kišne kapljice, što može dovesti do razvoja krovova koji proizvode energiju putem kišnih panela.

Napori da se prikupi energija iz padajućih kišnih kapljica suočili su se sa tehničkom preprekom koja je ovaj koncept učinila neučinkovitim i nepraktičnim. Korišćenjem nečega što se zove triboelektrični nanogenerator (TENG), inženjeri mogu prikupiti malu, ali merljivu količinu električne energije koja se generiše pri padanju kišnih kapljica, ali kao što se očekuje, količina energije po kapljici je izuzetno mala.

U tehnologijama poput solarnih panela, sličan problem se prevazilazi kombinovanjem niza pojedinačnih solarnih ćelija u jedan kolo, rezultirajući punim panelom ćelija koje mogu skupiti veću količinu energije zajedno. Nažalost, ovo jednostavno ne radi za pojedinačne ćelije za prikupljanje energije iz kišnih kapljica zbog fenomena koji se naziva „kuplerska kapacitivnost“ koja se javlja između gornjih i donjih elektroda svake ćelije. Kao rezultat, gubitak energije između ćelija je prevelik, što čini ideju o izgradnji punih kišnih panela naizgled nemogućom.

Sada, tim istraživača tvrdi da je pronašao dizajn i konfiguraciju koja znatno smanjuje problem kuplerske kapacitivnosti i tvrde da bi mogli učiniti kišne panele za prikupljanje energije praktičnom stvarnošću.

Konačno, tim tvrdi da su se usredsredili na ono što smatraju najoptimalnijim dizajnom kako bi kišni paneli postali praktična alternativa ili dopuna solarnim panelima. Posebno, čini se da rad pojedinačnih ćelija nezavisno i pronalaženje odgovarajuće debljine površine smanjuje kuplersku kapacitivnost dovoljno da prikupljanje energije iz kišnih panela bude izvodljivo.

Maksimalna snaga izlaza mostnih nizova generatora je gotovo 5 puta veća od snage konvencionalne kišne energije velike površine iste veličine, dostižući 200 vata po kvadratnom metru, što u potpunosti pokazuje njegove prednosti u prikupljanju kišne energije velike površine. Rezultati ovog istraživanja pružiće izvodljivu šemu za prikupljanje kišne energije velike površine.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Izvršni direktor kompanije LG predstavio strategiju...

Izvršni direktor kompanije LG Electronics (LG) Vilijam Čo i drugi ključni rukovodioci predstavili su poslovnu strategiju...

Škola odustaje od nastavnika i uvodi...

Charter škole „2 Hour Learning“ će raditi u najmanje četiri države do školske godine 2025-26. Nacionalna...

Dinamičko određivanje cena za ski pass...

Iako popusti za rani zakup nisu ništa novo, mnoge ski oblasti sada idu mnogo dalje. Dinamičko...

Zašto je Google uklonio žičare i...

Očigledno odsustvo, koje smo potvrdili proverom nekoliko skijaških područja na Google Maps - kao što su...

CES 2025: Hisense na CES 2025...

Hisense, globalni tehnološki brend, predstaviće svoju najveću i najambiciozniju prezentaciju na CES 2025 sajmu pod temom...

LG OTVARA THINQ API ZA UNAPREĐENJE...

Kompanija LG Electronics (LG) u potpunosti je otvorila interfejs za programiranje aplikacija (Application Programming Interface –...

Nova era mobilnih mreža stiže u...

Huawei Technologies je u okviru evropske turneje i u Srbiji predstavio inovacije i rešenja koja koriste...

Da li je istina da sedenje...

Miopija znači da možete jasno videti stvari koje su blizu, ali imate problema sa vidom predmeta...

TECNO pomera granice AI fotografije

Na godišnjem događaju Future Lens 2024, inovativni tehnološki brend TECNO predstavio je tri najnovija tehnološka dostignuća:...

INTUIT DOME: izgrađen za navijače i...

Los Anđeles je predstavio svoje najnovije sportsko čudo – Arenu u Inglevudu, koja će biti korišćena...
U potencijalnom preokretu u prikupljanju energije, istraživači su pronašli način da uhvate, skladište i iskoriste električnu energiju koju proizvode padajuće kišne kapljice, što može dovesti do razvoja krovova koji proizvode energiju putem kišnih panela. Napori da se prikupi energija iz padajućih kišnih kapljica suočili su se sa tehničkom preprekom koja je ovaj koncept učinila neučinkovitim i nepraktičnim. Korišćenjem nečega što se zove triboelektrični nanogenerator (TENG), inženjeri mogu prikupiti malu, ali merljivu količinu električne energije koja se generiše pri padanju kišnih kapljica, ali kao što se očekuje, količina energije po kapljici je izuzetno mala. U tehnologijama poput solarnih panela, sličan problem se prevazilazi kombinovanjem niza pojedinačnih solarnih ćelija u jedan kolo, rezultirajući punim panelom ćelija koje mogu skupiti veću količinu energije zajedno. Nažalost, ovo jednostavno ne radi za pojedinačne ćelije za prikupljanje energije iz kišnih kapljica zbog fenomena koji se naziva „kuplerska kapacitivnost“ koja se javlja između gornjih i donjih elektroda svake ćelije. Kao rezultat, gubitak energije između ćelija je prevelik, što čini ideju o izgradnji punih kišnih panela naizgled nemogućom. Sada, tim istraživača tvrdi da je pronašao dizajn i konfiguraciju koja znatno smanjuje problem kuplerske kapacitivnosti i tvrde da bi mogli učiniti kišne panele za prikupljanje energije praktičnom stvarnošću. Konačno, tim tvrdi da su se usredsredili na ono što smatraju najoptimalnijim dizajnom kako bi kišni paneli postali praktična alternativa ili dopuna solarnim panelima. Posebno, čini se da rad pojedinačnih ćelija nezavisno i pronalaženje odgovarajuće debljine površine smanjuje kuplersku kapacitivnost dovoljno da prikupljanje energije iz kišnih panela bude izvodljivo. Maksimalna snaga izlaza mostnih nizova generatora je gotovo 5 puta veća od snage konvencionalne kišne energije velike površine iste veličine, dostižući 200 vata po kvadratnom metru, što u potpunosti pokazuje njegove prednosti u prikupljanju kišne energije velike površine. Rezultati ovog istraživanja pružiće izvodljivu šemu za prikupljanje kišne energije velike površine.