Uticaj pandemije COVID-19 na reorganizaciju poslovanja u Srbiji

upoznajmo se na klik > Like

Najveći izazovi postavljeni pred poslodavce usled pandemije korona virusa su briga o psihofizičkom zdravlju zaposlenih i organizacija poslovne infrastrukture koja će omogućiti velikim timovima da usklađeno obavljaju posao sa brojnih lokacija.

Ovo je zaključak magazina Harvard Business Review koji mogu potvrditi i domaće IT kompanije koje svojom reakcijom na proglašenje vanrednog stanja i načinom na koji su organizovali poslovanje mogu služiti kao primer dobre prakse za to kako se brzo i kvalitetno prilagoditi promenama, navode iz Catena Media.

Kako ističu, zaposleni u IT industriji su, zbog prirode posla, naviknuti na takozvani remote rad ili rad na daljinu, ali je daleko veći izazov bio da motivišu ceo tim da, pored obavljanja regularnog posla, nastave sa istim elanom da komuniciraju međusobno, da i dalje postoji što prirodnija dinamika u komunikaciji, da ne padnu duhom, ostanu pribrani, informisani i da paze na sebe i svoje bližnje.

„Za nas iz IT sektora je ovo bila prirodnija situacija nego za one koji posluju u drugim segmentima, kao što je na primer školstvo. Iako je trebalo organizovati veliki broj ljudi, održati interakciju među kolegama koje konstantno komuniciraju putem online kanala i uobličiti radne dane da makar malo liče na obavljanje posla iz kancelarije, dilema da uvedemo režim rada na daljinu nije postojala ni u jednom trenutku – zdravlje i bezbednost našeg tima je na prvom mestu”, ističe Jelena Mrčarica iz Catena Media i podseća da su oni i zvanično prva IT firma u Srbiji koja je uvela rad od kuće i dodaje: „Na taj korak smo se odlučili već 9. marta, samo tri dana nakon što je registrovan prvi slučaj korona virusa na teritoriji Srbije.”

Osim logističke organizacije posla, trebalo je ispratiti i uputstva stručne javnosti koja se odnose na psihofizičko zdravlje ljudi tokom socijalnog distanciranja.

“Designed by lifeforstock / Freepik”

„Trebalo je reagovati maltene u trenutku, ali doneti ispravne odluke koje će napraviti podsticajno okruženje za naše kolege. Kako poslujemo u Beogradu, Švedskoj, Britaniji, Italiji, Americi, Japanu, Australiji i na Malti, prvo smo pokrenuli internu informativnu stranicu na kojoj kolege mogu da pronađu aktuelne informacije o pandemiji, savete SZO za održavanje mentalnog zdravlja i prepoznavanje simptoma, preporuke za rad od kuće, odgovore na najčešća pitanja u vezi sa koronom, kao i korisne brojeve telefona u svim državama ”, objašnjava Mrčarica i dodaje da se trude da podstaknu kolege i u aktivnostima koje nisu striktno vezane za posao: „Organizujemo zajedničke ručkove, časove joge, foto izazove i kvizove.”

Iako je od proglašenja vanredne situacije prošlo tek mesec dana, a reorganizovani model poslovanja se pokazao kao uspešan, već sad se postavlja pitanje: šta sledi po završetku pandemije i vraćanja u redovne okvire.

„Prva reakcija nam je bila da je dobro što i u pristupu dnevnom poslu možemo da se oslonimo na inovativnost IT industrije. Pokazali smo da je moguće ne samo modifikovati čitavo poslovanje, već i upotrebiti znanja za pomoć sunarodnicima. Sad već razmišljamo šta će biti dalje – kako ćemo se ponovo navići na tradicionalni način poslovanja i kako će se ovo odraziti na opštu ekonomsku situaciju. Ipak koliko god bila uspešna, IT industrija nije ostrvo u globalnoj ekonomiji, ali može da posluži kao primer na koji način se najbrže prilagoditi vanrednim situacijama u organizaciji poslovanja”, zaključuje Nikola Teofilović iz Catena Media.

Povezani naslovi

1 Komentar

  1. Svi koji nisu na vreme presli na online poslovanje i komunikaciju koja ne uslovljava fizicki kontakt su imali poteskoca. Zato se za teska vremena pripremamo unapred. Nikad ne znate sta ce se desiti.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

TOP 5 Najbolji softveri za digitalnu...

U svetu digitalne umetnosti, pravi alati prave spektakl - upoznajte TOP 5 softvera koji transformišu vašu...

Pogon sa više motora vraća benzin...

Proizvođači automobila usporavaju ambiciozne planove za ekspanziju potpuno električnih vozila, sve više prateći tehnologije pogonskih sklopova...

TOP 5 Najbolje VR igre

Urone u svet nezaboravne avanture sa našom listom TOP 5 vrhunskih VR igara koje pomeraju granice...

TOP 5 Najbolje PS5 igre koje...

Uronite u sveobuhvatni svet gejminga sa našom listom TOP 5 PS5 igara koji će vas ostaviti...

TOP 5 Najbolje mobilne VPN aplikacije

Otkrijte TOP 5 mobilnih VPN aplikacija koje garantuju sigurnost i privatnost. Iskusite vrhunsko pretraživanje interneta uz...

TOP 5 Najbolje besplatne igre na...

Otkrijte vrhunski gejming užitak bez troškova uz našu listu TOP 5 najboljih besplatnih igara na Steamu!...

Mercedes-Benz testira bateriju sa čvrstim elektrolitom...

Mercedes-Benz testira bateriju sa čvrstim elektrolitom koja bi mogla omogućiti domet od više od 1000 km...

Speed Gate Barijere: Sigurnost i Efikasnost...

Nove tehnologije - Speed Gate Barijere   u pešačkim barijerama za energetsku efikasnost i održivi razvoj   Lunatronik...

Koji trendovi će oblikovati budućnost mobilne...

GSMA je objavila svoj godišnji Izveštaj o mobilnoj ekonomiji za 2025. godinu, koji je istakao ključne...

Boschov sistem kočenja na žicu može...

Bosch je upravo završio testiranje svoje nove tehnologije kočenja na žicu na javnim putevima. Boschov razvojni...