Japan će pokušati da prikuplja solarnu energiju iz svemira

Zemlja izlazećeg sunca je još 2015. godine napravila proboj u tehnologiji prikupljanja solarne energije iz svemira.

Japan i svemirska agencija ove zemlje po imenu JAXA već decenijama pokušavaju da šalju solarnu energiju iz svemira na Zemlju. Ova nacija je 2015. godine napravila proboj u tom projektu kada su naučnici agencije JAXA uspešno poslali 1,8 kilovata energije, dovoljno da se napaja električno kuvalo za vodu, preko razdaljine od 50 metara do bežičnog risivera. Danas se Japan priprema da tu tehnologiju pretvori u deo naše svakodnevice.

Japan će u sklopu javno-privatnog partnerstva već 2025. godine pokušati da pošalje solarnu energiju iz svemira do Zemlje. U okviru projekta koji vodi profesor Naoki Šinohara sa Univerziteta u Kjotou, koji radi na prikupljanju solarne energije iz svemira još od 2009. godine, naučnici će pokušati da lansiraju niz malih satelita u orbitu, koji će potom slati prikupljenu solarnu energiju do prihvatnih stanica na Zemlji, koje su stotinama kilometara udaljene od samih satelita.

Korišćenje orbitalnih solarnih panela i mikrotalasa za slanje energije do Zemlje prvi put je predloženo 1968. godine. Nekoliko zemalja, uključujući Kinu i SAD, od tada su potrošile dosta vremena i novca pokušavajući tu ideju da sprovedu u delo. Ta tehnologija zvuči privlačno jer orbitalni solarni sateliti predstavljaju potencijalno neograničen izvor obnovljive energije. Solarni paneli u svemiru mogu da prikupljaju energiju non-stop, i koristeći mikrotalase mogu da šalju prikupljenu energiju, pri čemu oblaci ne predstavljaju prepreku. Međutim, ako Japan uspešno lansira svoje orbitalne solarne panele, ta tehnologija bi i dalje bila bliže naučnoj fantastici nego realnosti. To je zato što proizvodnja panela koji generišu 1 gigavat struje – što je otprilike isto kao i jedan nuklearni reaktor – košta oko 7 milijardi dolara koristeći trenutno dostupne tehnologije.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Clear 2 je šaljiva aplikacija za...

Clear je bio jedna od najzanimljivijih, najinovativnijih i najlepših aplikacija za to-do listu. Umesto dugmića i...

Top 5: vidžetea za vremensku prognozu...

Iako je vreme tema o kojoj se samo usput priča tokom neobaveznog razgovora, to je jedan...

Saudijska Arabija gradi futuristički skijaški centar...

Ništa ne odstupa više od slike koju većina ljudi ima o Saudijskoj Arabiji od zimske čarolije....

Naredna dimenzija u prilagođavanju

Ski čizme su tradicionalno kasnile za snowboard čizmama kada je u pitanju praktičnost zakopčavanja. BOA sistem,...

Kako koristiti unutrašnju navlaku vreće za...

Unutrašnje navlake za spavanje mogu pružiti dodatnu udobnost, čuvati vašu vreću čistom i pomoći vam da...

Mine77 kolekcija

Mine77 kolekcija je delo dva outdoor giganta koji su udružili snage, jer Burton Snowboards i premium...

Šta je snežno slepilo i kako...

Kako prepoznati simptome snežnog zaslepljenja, šta učiniti ako su vam oči pogođene i kako ga sprečiti...

Šta je Columbia tehnologija OmniHeat Helix?

OmniHeat Helix je izolacijska tehnologija, koja se sastoji od mekih, zatvorenih pena u obliku kapsula koje...

Top 5 najboljih web stranica za...

Iako postoje posebni uređaji za e-čitanje, povezani troškovi kupovine knjiga putem njihovih platformi mogu biti skupi....

Sistem Google semafora utiče na velike...

Google proširuje svoj revolucionarni sistem semafora – što bi trebalo biti velika pobeda za zagađenje u...
Japan i svemirska agencija ove zemlje po imenu JAXA već decenijama pokušavaju da šalju solarnu energiju iz svemira na Zemlju. Ova nacija je 2015. godine napravila proboj u tom projektu kada su naučnici agencije JAXA uspešno poslali 1,8 kilovata energije, dovoljno da se napaja električno kuvalo za vodu, preko razdaljine od 50 metara do bežičnog risivera. Danas se Japan priprema da tu tehnologiju pretvori u deo naše svakodnevice. Japan će u sklopu javno-privatnog partnerstva već 2025. godine pokušati da pošalje solarnu energiju iz svemira do Zemlje. U okviru projekta koji vodi profesor Naoki Šinohara sa Univerziteta u Kjotou, koji radi na prikupljanju solarne energije iz svemira još od 2009. godine, naučnici će pokušati da lansiraju niz malih satelita u orbitu, koji će potom slati prikupljenu solarnu energiju do prihvatnih stanica na Zemlji, koje su stotinama kilometara udaljene od samih satelita. Korišćenje orbitalnih solarnih panela i mikrotalasa za slanje energije do Zemlje prvi put je predloženo 1968. godine. Nekoliko zemalja, uključujući Kinu i SAD, od tada su potrošile dosta vremena i novca pokušavajući tu ideju da sprovedu u delo. Ta tehnologija zvuči privlačno jer orbitalni solarni sateliti predstavljaju potencijalno neograničen izvor obnovljive energije. Solarni paneli u svemiru mogu da prikupljaju energiju non-stop, i koristeći mikrotalase mogu da šalju prikupljenu energiju, pri čemu oblaci ne predstavljaju prepreku. Međutim, ako Japan uspešno lansira svoje orbitalne solarne panele, ta tehnologija bi i dalje bila bliže naučnoj fantastici nego realnosti. To je zato što proizvodnja panela koji generišu 1 gigavat struje – što je otprilike isto kao i jedan nuklearni reaktor – košta oko 7 milijardi dolara koristeći trenutno dostupne tehnologije.