Šta se zapravo dešava kada ne isključite mobilni u avionu?

Odgovor je komplikovaniji nego što mislite.

Uključivanje „avionskog režima“ na telefonu kada se ukrcate u avion je standardna rutina za svakoga ko često leti. U avionskom režimu vaš telefon se diskonektuje sa mobilne mreže ali i dalje možete da koristite uređaj – pa čak i da se povežete na Wi-Fi, ako je dostupan. Ali šta se desi ako slučajno ostavite uključen telefon?

Ne brinite – malo je verovatno da će avion pasti kao sekira. Štaviše, anketa koju je 2017. godine sprovela osiguravajuća kuća Allianz pokazala je da 17,2% putnika nikada ne stavi telefon u avionski režim tokom letenja. Problem je što zapravo ne znamo šta može da se desi jer nema dovoljno istraživanja na temu interakcije između mobilnih telefona i aviona. Iako ima anegdotalnih svedočenja kako su lični elektronski uređaji potencijalno ometali elektroniku u avionu, u kompaniji Boeing tvrde „da se pokazalo kao skoro nemoguće ponoviti takve događaje“. Ali to ne znači da je rizik ravan nuli.

Ako ne isključite mobilni telefon, postoji šansa da on ometa navigacione instrumente.

Zato u američkom Kodeksu federalnih propisa trenutno stoji sledeće: „Mobilni telefoni instalirani ili nošeni u avionima, balonima ili bilo kojim drugim vrstama vazduhoplova ne smeju raditi dok su ti vazduhoplovi u vazduhu (ne dodiruju zemlju). Kada se neka letelica odvoji od zemlje, svi mobilni telefoni koji se nalaze u njoj moraju biti isključeni.“

Još jedan problem kod korišćenja mobilnih telefona tokom leta je mogućnost preopterećenja tornjeva mobilne telefonije na zemlji. Kada letite na niskim nadmorskim visinama – to jest, tokom poletanja i sletanja, koji se smatraju krucijalnim fazama leta – vaš telefon se povezuje na nekoliko tornjeva istovremeno dok se krećete. Kada uzmete u obzir sve putnike koji se u svakom trenutku nalaze u vazdušnom prostoru, to bi apsolutno moglo da predstavlja opterećenje za mrežu u blizini prometnih aerodroma.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

Samsung Galaxy Z Fold6 i Z...

Samsung Electronics na događaju Unpacked u Parizu predstavio nove Galaxy Z Fold6 i Z Flip6 mobilne...

Sveobuhvatna analiza tela sa Oxline Scale...

Svi znamo koliko je važno pratiti naše zdravlje. Međutim, prečesto upadnemo u zamku fokusiranja isključivo na...

Nomad kartica za praćenje je elegantna...

Praćenje vašeg novčanika može biti prava muka. Bilo da vam slučajno ispadne iz šortsa za teretanu...

SPACETOP G1 je laptop koji odustaje...

Laptopovi danas koriste sve vrste dizajna u pokušaju da se istaknu. Možda ste čuli za one...

GOOGLE PREDSTAVLJA FITBIT ACE LTE PAMETNI...

Google želi da vaša deca budu nezavisna, dok istovremeno prati njihovo zdravlje i sigurnost uz novu...

Kylian X LOEWE. BLUETOOTH ZVUČNIK: 100...

Verovatno niste čuli za We by LOEWE. LOEWE sa tačkom ili radi bolje jasnoće—Loewe Technology GmbH—nemački...

TOP 5 zgodnih tech stvarčica za...

Bluetooth tracker Pričvršćivanje ili postavljanje malog uređaja na osnovne stvari može osigurati da su sve vaše dragocenosti...

HONOR 200 Pro obezbeđuje prvu poziciju...

Globalni tehnološki brend HONOR objavio je da je, nedavno predstavljeni, HONOR 200 Pro dobio priznanje nezavisnog...

Field Tube monokular neophodan rekvizit za...

Kada ste na stazi i posmatrate divlje životinje, par dvogleda možda nije najbolji izbor. Tu nastupa...

Ovladajte svoj Samsung Galaxy S24 Ultra

Samsung Galaxy S24 Ultra je više od običnog pametnog telefona; to je moćan alat za produktivnost...
Uključivanje „avionskog režima“ na telefonu kada se ukrcate u avion je standardna rutina za svakoga ko često leti. U avionskom režimu vaš telefon se diskonektuje sa mobilne mreže ali i dalje možete da koristite uređaj – pa čak i da se povežete na Wi-Fi, ako je dostupan. Ali šta se desi ako slučajno ostavite uključen telefon? Ne brinite – malo je verovatno da će avion pasti kao sekira. Štaviše, anketa koju je 2017. godine sprovela osiguravajuća kuća Allianz pokazala je da 17,2% putnika nikada ne stavi telefon u avionski režim tokom letenja. Problem je što zapravo ne znamo šta može da se desi jer nema dovoljno istraživanja na temu interakcije između mobilnih telefona i aviona. Iako ima anegdotalnih svedočenja kako su lični elektronski uređaji potencijalno ometali elektroniku u avionu, u kompaniji Boeing tvrde „da se pokazalo kao skoro nemoguće ponoviti takve događaje“. Ali to ne znači da je rizik ravan nuli. Ako ne isključite mobilni telefon, postoji šansa da on ometa navigacione instrumente. Zato u američkom Kodeksu federalnih propisa trenutno stoji sledeće: „Mobilni telefoni instalirani ili nošeni u avionima, balonima ili bilo kojim drugim vrstama vazduhoplova ne smeju raditi dok su ti vazduhoplovi u vazduhu (ne dodiruju zemlju). Kada se neka letelica odvoji od zemlje, svi mobilni telefoni koji se nalaze u njoj moraju biti isključeni.“ Još jedan problem kod korišćenja mobilnih telefona tokom leta je mogućnost preopterećenja tornjeva mobilne telefonije na zemlji. Kada letite na niskim nadmorskim visinama – to jest, tokom poletanja i sletanja, koji se smatraju krucijalnim fazama leta – vaš telefon se povezuje na nekoliko tornjeva istovremeno dok se krećete. Kada uzmete u obzir sve putnike koji se u svakom trenutku nalaze u vazdušnom prostoru, to bi apsolutno moglo da predstavlja opterećenje za mrežu u blizini prometnih aerodroma.