Telefonske baterije će trajati 9 godina?

Ova baterija bi mogla da postane realna alternativa litijum-jonskim baterijama.

upoznajmo se na klik > Like

Telefonske baterije često završe svoj životni vek nakon svega par godina, ali tu nije kraj problemima vezanim za njih jer baterije sadrže teške metale koji mogu biti štetni za životnu sredinu ako se ne odlože kako treba, a opet, nije uopšte lako dokučiti kako se stari telefoni ispravno odlažu. Srećom, istraživači iz Australije su izgleda pronašli rešenje za ovaj problem.

Tim istraživača sa Inženjerskog fakulteta Univerziteta RMIT koristio je nanomaterijal po imenu MXene kako bi napravio bateriju koja može traje do čak devet godina. Ta baterija bi mogla da postane realna alternativa opšteprisutnim litijum-jonskim baterijama, koje se brzo istroše i teško ih je reciklirati. MXene ima visoku električnu provodljivost, slično grafenu, ali sa još više prednosti zbog toga što se lakše može oblikovati, kažu istraživači.

Problem kod materijala MXene je to što on rđa. Ali istraživači su našli rešenje i za to – koristeći zvučne talase posebnih frekvencija kako bi uklonili oksidaciju. Tim procesom baterije se mogu čistiti svakih par godina, čime bi im se životni vek produžio do neverovatnih devet godina. Ono što je najvažnije, uklanjanjem rđe bez upotrebe dodatnih hemikalija, sama baterija ne bude oštećena.

Pomenuti istraživači takođe veruju da bi restoracija oksidiziranih materijala putem zvučnih talasa mogla da nađe primenu i u drugim oblastima, ne samo kod baterija. Mogla bi potencijalno da se koristi za stvaranje dugotrajnijih rešenja za skladištenje obnovljive energije, bežični prenos i još toga.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

Naučnici su izložili ljudske ćelije 5G...

Studija otkriva da ljudske ćelije kože ostaju genetski nepromenjene čak i pod ekstremnim izlaganjem 5G zračenju.   U...

Garmin Forerunner satovi namenjeni sportistima kojima...

Garmin Forerunner 570 i Forerunner 970 su kreirani za svakog sportistu koji ima ciljeve i bavi...

Prednosti i mane bežičnog punjenja

Verzija bežičnog punjenja koju danas poznajemo i volimo prvi put se pojavila na telefonima 2012. godine....

Prvi prenosivi zvučnik sa ugrađenim sabvuferom

Razvijen od strane grupe renomiranih fizičara i inženjera, Brane X je najmoćniji bluetooth zvučnik na današnjem...

Icebreaker svodi tastaturu na njene osnovne...

Ako ste ljubitelj statement tastatura, trebalo bi da razmotrite ovu brutalističku ponudu kompanije Serene Industries. Icebreaker...

Slušalice slične đevreku, za otvoren zvuk

Movengine AirCore OWH bežične slušalice imaju rupe, nalik na đeverek, koje vam omogućavaju da provučete prst...

VERSA Airbrush vam omogućava da slikate...

Znalci model kitova znaju da prava bitka nije sastavljanje, već slikanje   Tradicionalne airbrush postavke dolaze sa više...

Kako koristiti uređaje za praćenje za...

Sve o GPS trakerima   Praćenje putnih torbi u realnom vremenu postalo je bitan aspekt savremenog putovanja. Dok...

HDMI 2.2 vs. HDMI 2.1: Šta...

Većina ljudi ne razmišlja mnogo o HDMI specifikacijama, ali strastveni gejmeri znaju da usvajanje HDMI 2.1...

Pametniji nosivi uređaji: Gemini dolazi na...

Vaši nosivi Galaxy uređaji će uskoro postati još pametniji. U narednim mesecima, Google Gemini stiže na...
Telefonske baterije često završe svoj životni vek nakon svega par godina, ali tu nije kraj problemima vezanim za njih jer baterije sadrže teške metale koji mogu biti štetni za životnu sredinu ako se ne odlože kako treba, a opet, nije uopšte lako dokučiti kako se stari telefoni ispravno odlažu. Srećom, istraživači iz Australije su izgleda pronašli rešenje za ovaj problem. Tim istraživača sa Inženjerskog fakulteta Univerziteta RMIT koristio je nanomaterijal po imenu MXene kako bi napravio bateriju koja može traje do čak devet godina. Ta baterija bi mogla da postane realna alternativa opšteprisutnim litijum-jonskim baterijama, koje se brzo istroše i teško ih je reciklirati. MXene ima visoku električnu provodljivost, slično grafenu, ali sa još više prednosti zbog toga što se lakše može oblikovati, kažu istraživači. Problem kod materijala MXene je to što on rđa. Ali istraživači su našli rešenje i za to – koristeći zvučne talase posebnih frekvencija kako bi uklonili oksidaciju. Tim procesom baterije se mogu čistiti svakih par godina, čime bi im se životni vek produžio do neverovatnih devet godina. Ono što je najvažnije, uklanjanjem rđe bez upotrebe dodatnih hemikalija, sama baterija ne bude oštećena. Pomenuti istraživači takođe veruju da bi restoracija oksidiziranih materijala putem zvučnih talasa mogla da nađe primenu i u drugim oblastima, ne samo kod baterija. Mogla bi potencijalno da se koristi za stvaranje dugotrajnijih rešenja za skladištenje obnovljive energije, bežični prenos i još toga.