TEST: Samsung Galaxy S23 FE – Standardno neobičan

Ni S ni A klasa, već negde između

U vreme kada ćete jedva naći telefon „srednje klase“, Samsung predstavlja još jedan Fun Edition model. Priznajemo, srednja klasa telefona se više ne proizvodi. Makar ako pogledamo cenovni opseg na polici bilo koje prodavnice mobilnih telefona. Od 100 do 500 imate gomilu, pa cene skaču na 1000 do 2000. Rang od 500 do 1000 stoji prazan. Da li je tržište protiv takvih telefona? Sumnjamo! Međutim, tako je. Ok, postoje neki telefoni u tom cenovnom opsegu, ali su to stariji flegšip telefoni, od pre godinu, dve, pa i tri godine. Tom telefonu što skuplja prašinu na polici odmah treba zameniti bateriju. Ali koju mu staviti, kada se mogu kupiti samo baterije iste starosti kao i telefon koji već u sebi ima istu takvu.

Mi u Tech Lifestyle-u preporučujemo kupovinu novog. Stoga, bolje je novi za iste novce nego telefon star tri godine. Oni od godinu dana i nisu loša kupovina.

Galaxy S23 FE

Prvi telefon koji je iz Samsunga stigao sa idejom „više za manje“ je bio S10 Lite. Ostao je jedini dobar telefon sa „Lite“ u imenu. Pisac ovih redova je bio oduševljen mogućnostima te lagane verzije. Da se vratimo na FE. Prvi takve vrste je bio Note7, kad su mu ugradili potpuno novu bateriju. Šteta što je bio retka zverka – nije se prodavao van matične Južne Koreje. Od tad na ovamo je bilo S20, S21 i još nekoliko Tabova sa FE sufiksom. Njihova glavna osobina je bila „high-tech“ za manje novca. Čipset star godinu dana, a ostalo vrlo sveže. I cenovno vrlo prihvatljivo.

Takva je kombinacija i sa S23 FE. Za Evropu je Exinos 2200, 8/128 ili 8/256 memorije, dobre kamere, i odličan ekran. Veličina ekrana je negde između, na 6,4 inča, i to je glavna razlika naspram S23 i S23+.

Galaxy S23 FE

Dizajnerski, FE je na istom putu kao i S23(+). Ima metalni ram, blago zakrivljen da se može lakše držati i da ne seče šaku. Ram oko ekrana nije tanak kao kod skupljih modela predstavljenih početkom godine, no debljina nam ipak ne smeta. Ukusi su različiti, pa proverite makar na fotografijama izgled telefona pre nego se odlučite za kupovinu. Poleđina (u našem slučaju ljubičaste boje) – takođe odskače od drugih telefona. Nije tamna kao kod Sony i iPhone 14, već kao zrela šljiva, da se izrazimo po šumadijski. Tri kamere pozadi vire kao tri dimnjaka, dok je prednja kamera slična kao i kod A serije – ima neki tanki metalni okvir. Ko je koristio, zna o čemu pišemo. Sve u svemu, ok je veličina, ok leži u ruci, dobar je procesor, operativne memorije ima dovoljno, ok je trajanje baterije. U čemu je onda kvaka?

Negde se očigledno štedelo, inače ne bi mogla biti manja cena od vrha ponude u vidu S23 para.

Baterija traje dan do dan i po. Uz dosta odricanja stižete do dva dana između dva punjenja. Realno ćete ga puniti svakog dana. Najbolje je da i na poslu imate jedan punjač, što će reći da trebate kupiti dva komada, jer uz telefon stiže samo kabl. Adapter jok. Negde smo već videli ovu štednju, kao da je u trendu… Podržava do 25W preko kabla, ili do 15W bežično.

Galaxy S23 FE

Zvučnici su stereo, hibridni. Postavljeni su na krajnje pozicije telefona. Gore gde je slušalica je manji, a dole gde je mikrofon je veći zvučnik. Ako slušate sadržaj dok ste blizu telefna, na primer gledate neki video, razlika u zvuku će biti primetna. Ako vam telefon služi da slušate muziku dok ste vi negde u prostoriji, onda je bolji zvuk – manje ćete (ako uopšte) primetiti hibridni stereo sistem na telefonu.

Kamera… Mnogi pitaju kakva je, kako snima brze pokrete i kakva je po mraku. Ta pitanja nas pitaju već dve decenije, a odgovor je i dalje isti. Mali telefoni (dodamo li tome i srednju klasu) nisu pravljeni za profesionalnu upotrebu, pa nije ni S23 FE. Poslužiće svrsi. Želite li pak da štampate na platnu vaše radove, obezbedite telefonu bolje svetlo, i zamolite objekte koje fotografišete da se ne pomeraju. Onda će rezultati biti mnogo bolji i vi ćete biti zadovoljni.

Fotke su dobre, ali vas molimo da ih ne upoređujete sa duplo skupljim telefonima. Nisu ista klasa i rezultati su drugačiji.

Boje fotografija su zasićene, a oštrina je dobra. Dok ne uveličate maksimalno, onda se vidi da oštrina može biti bolja. Noćne fotke imaju nešto tamniji film na sebi, kao i noćni video. …Kada su uslovi bolji, osvetljenje veće, i rezultati su mnogo bolji.

Galaxy S23 FE

Ekran je FHD+ rezolucije, OLED tipa. Po potrebi ima veliku osvetljenost, pa vas jako sunce neće omesti u čitanju sadržaja sa ekrana. Za 2020-te ima dijagonalu srednje veličine: 6,4 inča. Realno nećete imati nikakve bitne zamerke ni na veličinu ni na kvalitet prikaza. Čak ni poredeći ga sa premijum segmentom.

Exynos 2200 čipset smo već sretali ranije, u S22 seriji. Zahtevni korisnici su vapili za Snapdragon čipsetom, dok su ostali ćutke prihvatali neminovnost Samsungove odluke za evropsko tržište. Isto je i sada. Iako je od prošle godine, uspešno se bori sa ovogodišnjim softverskim zahtevima. Uspešan će biti i narednih dve do tri godine. Ako vam prohtevi i navike nisu veliki, i četvrte ćete imati telefon na nivou zadatka. Samsung obećava do četiri godine ažuriranja OS-a i do pet godina sigurnosnih zakrpa. Kada vam dosadi Android 18, možete menjati telefon.

S23 FE je dobro zaokružen proizvod. Nema previše nedostataka. Ako mu (a verovatno hoće) za par meseci cena bude prihvatljivija, biće to dobra kupovina.

Samsung Galaxy S23 FE specifikcije:

OS

Android 14, One UI 6

Čipset

Exynos 2200 (4 nm)

Memorija

8/128 GB

Kamera

50 Mpx, 8 Mpx, 12 Mpx / 4K@30fps, 1080p@240fps; 10 Mpx / 4K@60fps

Ekran

Dynamic AMOLED 2X, 120Hz 6,4“, 1080 x 2340 px, (403 dpi)

Povezivanje

5G, WiFi 6e, BT 5.3, NFC, GPS

Baterija

4500 mAh

Dimenzije

158 x 76.5 x 8.2 mm, 209 g

Dobar odnos cene i kvaliteta, Dobro leži u ruci, Ima dovoljno memorije za multitasking

Kamere su mogle biti bolje, Veliki programi se duže učitavaju

Cena: 82.999 RSD (za verziju sa 128 GB)

Utisak sa testa

TECH
LIFESTYLE
CENA

Ukupni utisak

Samsung Galaxy S23 FE se može opisati kao oštra konkurencija skupljim telefonima. Neki bi ga nazvali flagship killer, ali taj naziv je rezervisan za druge proizvođače. Mi ćemo ga nazvati „srednjim sinom“, koji krči treći zasebni put ka kupcima.

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Povezani naslovi

Možda Vas interesuje

FiiO-ov prenosni CD plejer je Sony...

DM13 CD plejer je pravi povratak u devedesete – ali jedan koji ne štedi na modernim...

Top tech: Samsung Galaxy Z Fold...

Nekada je šest godina bilo dovoljno da se proizvod iskristališe, da dobije željenu formu i da...

TEST: Honda ZR-V – Velika sedišta...

Smešten između manjeg HR-V i većeg CR-V u liniji SUV-ova japanskog brenda, ZR-V je kao deo...

Dysonove nove slušalice su manje kontroverzne...

Kompanija najpoznatija po svojoj liniji visokotehnoloških usisivača vratila se sa novim setom bežičnih slušalica sa poništavanjem...

Bilo kada, bilo gde?

U doba sveprisutne nosive tehnologije gedžeti bukvalno rade sve, od praćenja obrazaca spavanja pomoću pametnih satova...

TOP 5: Glupi telefoni za tehnološki...

Nokia 2660 Flip Savršen spoj nostalgije i moderne praktičnosti, Nokia 2660 Flip je idealan izbor za one...

Solos pametne naočare

Bez obzira kako izgledate, ono što zaista vidite čini Solos naočare zanimljivim proizvodom za neke bicikliste. Pametne...

Cleer Audio Arc II Sport –...

Arc II Sport slušalice sa otvorenim ušima pasivno nalaze svoje mesto, bez blokiranja zvukova oko vas....

Najbolji Kindle: koji Amazon e-čitač je...

Tražite najbolji Kindle? Ne krivimo vas. Amazonovi Kindle uređaji su najpopularniji e-čitači sa razlogom, uz sjajan...

TEST: Samsung Galaxy Watch 7 –...

Samsung Galaxy Watch 7 je samo malo poboljšan u odnosu na svog prethodnika, ali njegove AI...
Samsung Galaxy S23 FE se može opisati kao oštra konkurencija skupljim telefonima. Neki bi ga nazvali flagship killer, ali taj naziv je rezervisan za druge proizvođače. Mi ćemo ga nazvati „srednjim sinom“, koji krči treći zasebni put ka kupcima. TEST: Samsung Galaxy S23 FE - Standardno neobičan
U vreme kada ćete jedva naći telefon „srednje klase“, Samsung predstavlja još jedan Fun Edition model. Priznajemo, srednja klasa telefona se više ne proizvodi. Makar ako pogledamo cenovni opseg na polici bilo koje prodavnice mobilnih telefona. Od 100 do 500 imate gomilu, pa cene skaču na 1000 do 2000. Rang od 500 do 1000 stoji prazan. Da li je tržište protiv takvih telefona? Sumnjamo! Međutim, tako je. Ok, postoje neki telefoni u tom cenovnom opsegu, ali su to stariji flegšip telefoni, od pre godinu, dve, pa i tri godine. Tom telefonu što skuplja prašinu na polici odmah treba zameniti bateriju. Ali koju mu staviti, kada se mogu kupiti samo baterije iste starosti kao i telefon koji već u sebi ima istu takvu. Mi u Tech Lifestyle-u preporučujemo kupovinu novog. Stoga, bolje je novi za iste novce nego telefon star tri godine. Oni od godinu dana i nisu loša kupovina.
Galaxy S23 FE
Prvi telefon koji je iz Samsunga stigao sa idejom „više za manje“ je bio S10 Lite. Ostao je jedini dobar telefon sa „Lite“ u imenu. Pisac ovih redova je bio oduševljen mogućnostima te lagane verzije. Da se vratimo na FE. Prvi takve vrste je bio Note7, kad su mu ugradili potpuno novu bateriju. Šteta što je bio retka zverka - nije se prodavao van matične Južne Koreje. Od tad na ovamo je bilo S20, S21 i još nekoliko Tabova sa FE sufiksom. Njihova glavna osobina je bila „high-tech“ za manje novca. Čipset star godinu dana, a ostalo vrlo sveže. I cenovno vrlo prihvatljivo. Takva je kombinacija i sa S23 FE. Za Evropu je Exinos 2200, 8/128 ili 8/256 memorije, dobre kamere, i odličan ekran. Veličina ekrana je negde između, na 6,4 inča, i to je glavna razlika naspram S23 i S23+.
Galaxy S23 FE
Dizajnerski, FE je na istom putu kao i S23(+). Ima metalni ram, blago zakrivljen da se može lakše držati i da ne seče šaku. Ram oko ekrana nije tanak kao kod skupljih modela predstavljenih početkom godine, no debljina nam ipak ne smeta. Ukusi su različiti, pa proverite makar na fotografijama izgled telefona pre nego se odlučite za kupovinu. Poleđina (u našem slučaju ljubičaste boje) - takođe odskače od drugih telefona. Nije tamna kao kod Sony i iPhone 14, već kao zrela šljiva, da se izrazimo po šumadijski. Tri kamere pozadi vire kao tri dimnjaka, dok je prednja kamera slična kao i kod A serije - ima neki tanki metalni okvir. Ko je koristio, zna o čemu pišemo. Sve u svemu, ok je veličina, ok leži u ruci, dobar je procesor, operativne memorije ima dovoljno, ok je trajanje baterije. U čemu je onda kvaka? Negde se očigledno štedelo, inače ne bi mogla biti manja cena od vrha ponude u vidu S23 para. Baterija traje dan do dan i po. Uz dosta odricanja stižete do dva dana između dva punjenja. Realno ćete ga puniti svakog dana. Najbolje je da i na poslu imate jedan punjač, što će reći da trebate kupiti dva komada, jer uz telefon stiže samo kabl. Adapter jok. Negde smo već videli ovu štednju, kao da je u trendu… Podržava do 25W preko kabla, ili do 15W bežično.
Galaxy S23 FE
Zvučnici su stereo, hibridni. Postavljeni su na krajnje pozicije telefona. Gore gde je slušalica je manji, a dole gde je mikrofon je veći zvučnik. Ako slušate sadržaj dok ste blizu telefna, na primer gledate neki video, razlika u zvuku će biti primetna. Ako vam telefon služi da slušate muziku dok ste vi negde u prostoriji, onda je bolji zvuk – manje ćete (ako uopšte) primetiti hibridni stereo sistem na telefonu. Kamera… Mnogi pitaju kakva je, kako snima brze pokrete i kakva je po mraku. Ta pitanja nas pitaju već dve decenije, a odgovor je i dalje isti. Mali telefoni (dodamo li tome i srednju klasu) nisu pravljeni za profesionalnu upotrebu, pa nije ni S23 FE. Poslužiće svrsi. Želite li pak da štampate na platnu vaše radove, obezbedite telefonu bolje svetlo, i zamolite objekte koje fotografišete da se ne pomeraju. Onda će rezultati biti mnogo bolji i vi ćete biti zadovoljni. Fotke su dobre, ali vas molimo da ih ne upoređujete sa duplo skupljim telefonima. Nisu ista klasa i rezultati su drugačiji. Boje fotografija su zasićene, a oštrina je dobra. Dok ne uveličate maksimalno, onda se vidi da oštrina može biti bolja. Noćne fotke imaju nešto tamniji film na sebi, kao i noćni video. …Kada su uslovi bolji, osvetljenje veće, i rezultati su mnogo bolji.
Galaxy S23 FE
Ekran je FHD+ rezolucije, OLED tipa. Po potrebi ima veliku osvetljenost, pa vas jako sunce neće omesti u čitanju sadržaja sa ekrana. Za 2020-te ima dijagonalu srednje veličine: 6,4 inča. Realno nećete imati nikakve bitne zamerke ni na veličinu ni na kvalitet prikaza. Čak ni poredeći ga sa premijum segmentom. Exynos 2200 čipset smo već sretali ranije, u S22 seriji. Zahtevni korisnici su vapili za Snapdragon čipsetom, dok su ostali ćutke prihvatali neminovnost Samsungove odluke za evropsko tržište. Isto je i sada. Iako je od prošle godine, uspešno se bori sa ovogodišnjim softverskim zahtevima. Uspešan će biti i narednih dve do tri godine. Ako vam prohtevi i navike nisu veliki, i četvrte ćete imati telefon na nivou zadatka. Samsung obećava do četiri godine ažuriranja OS-a i do pet godina sigurnosnih zakrpa. Kada vam dosadi Android 18, možete menjati telefon. S23 FE je dobro zaokružen proizvod. Nema previše nedostataka. Ako mu (a verovatno hoće) za par meseci cena bude prihvatljivija, biće to dobra kupovina.

Samsung Galaxy S23 FE specifikcije:

OS

Android 14, One UI 6

Čipset

Exynos 2200 (4 nm)

Memorija

8/128 GB

Kamera

50 Mpx, 8 Mpx, 12 Mpx / 4K@30fps, 1080p@240fps; 10 Mpx / 4K@60fps

Ekran

Dynamic AMOLED 2X, 120Hz 6,4“, 1080 x 2340 px, (403 dpi)

Povezivanje

5G, WiFi 6e, BT 5.3, NFC, GPS

Baterija

4500 mAh

Dimenzije

158 x 76.5 x 8.2 mm, 209 g

Dobar odnos cene i kvaliteta, Dobro leži u ruci, Ima dovoljno memorije za multitasking

Kamere su mogle biti bolje, Veliki programi se duže učitavaju

Cena: 82.999 RSD (za verziju sa 128 GB)

Samsung Galaxy S23 FE se može opisati kao oštra konkurencija skupljim telefonima. Neki bi ga nazvali flagship killer, ali taj naziv je rezervisan za druge proizvođače. Mi ćemo ga nazvati „srednjim sinom“, koji krči treći zasebni put ka kupcima. TEST: Samsung Galaxy S23 FE - Standardno neobičan