Naučnici su osmislili revolucionarni novi način za merenje vremena

upoznajmo se na klik > Like

Naučnici su nedavno iznedrili novi uređaj za merenje vremena koji je drugačiji od svih satova ikada napravljenih. Taj novi merač vremena je zasnovan na principima kvantne mehanike i nedostaje mu „početno vreme“, čime se uvodi potpuno novi nivo kvantne zbrke.

Konvencionalni satovi funkcionišu tako što mere vreme koje je potrebno da bi se završio unapred definisani ciklus ili period između dva intervala. To uključuje pun pokret njihanja klatna ili proteklo vreme između startne i ciljne pozicije osobe koja trči na stazi. I dok ovaj pristup funkcioniše izvrsno u većini slučajeva, istraživači sa Univerziteta Upsala u Švedskoj i Unverziteta Tartu iz Estonije želeli su da istraže potpuno drugačiju metodu za merenje vremena.

Njihov cilj je bio da razviju sat kome ne treba inicijalna referentna tačka, poznatija kao „T nula“. Kako bi ostvarili ovaj ambiciozni zadatak, istraživači su se okrenuli atomima koji su u „Ridbergovom stanju“ – to je stanje u kom elektroni iz atoma postaju vrlo pobuđeni i odgurnuti daleko od nukleusa. Ovo stanje visokog energetskog nivoa može se postići uz pomoć lasera.

Manipulišući Ridbergovim atomima, istraživači su uspeli da naprave sat koji radi na principima kvantne mehanike. Za razliku od tradicionalnih satova, koji mere vreme u odnosu na specifičan vremenski trenutak, ovaj kvantni sat meri vreme kao kontinuirani protok, bez potrebe za referentnom tačkom „T nula“.

Kvantni sat za merenje vremena koristi fenomen kvantne spletenosti – to je koncept u kvantnoj mehanici koji opisuje međusobnu povezanost dve čestice, čak i kada ih razdvaja velika razdaljina. Preko spletenih čestica istraživači su uspeli precizno da izmere protok vremena.

Uređaj za merenje vremena tj. „sat“ koji je proistekao iz ovog istraživanja, u stanju je da meri vremenske sekvence do 81 pikosekunde, ili bilionitog dela sekunde, sa marginom greške ne većom od 8 femtosekundi, ili kvadrilionitog dela sekunde. Umesto da broji jedinice vremena, ovaj uređaj samo prikazuje vreme izvodeći ga iz strukture interferencije, što predstavlja zaista genijalni način za merenje vremena.

Povezani naslovi

Napišite komentar:

Unesite svoj komentar!
Unesite svoje ime ovde

Možda Vas interesuje

V2H tehnologija stiže za vlasnike Kia...

Zahvaljujući dvosmernom punjenju, EV9 može služiti kao sistem za skladištenje energije. Za odgovarajuće opremljene kuće, vodeći...

Softverski definisana vozila

Softverski definisana vozila (SDV) su u osnovi poput pametnih telefona na točkovima. Ali opet nisu. Automobilska...

Adidas donosi inovaciju za hlađenje

Adidas je predstavio CLIMACOOL sistem, sastavljen od izolovane jakne i posebno kreiranog prsluka za hlađenje. CLIMACOOL...

Novi Tissot satovi koriste inovativnu solarnu...

Solarni paneli su u kristalu, umesto ispod brojčanika. Sat bi mogao lako ostati napunjen zauvek.   Nema sumnje...

Samsung predstavio OLED ekran od 5.000...

Može da dostigne maksimalnu osvetljenost od 5.000 niti u prozoru od 10% i 3.000 niti prilikom...

Deca više ne gledaju toliko televiziju

Zato provode više vremena igrajući video igre i gledajući kratke video snimke.   U svetu gde su deca...

Biciklističko sedište vabsRider želi da vam...

Ako dosta vozite bicikl, znate za neizbežan bol u zadnjici posle duže vožnje. Za mnoge se...

Veštačka inteligencija uskoro bi mogla da...

Zamislite kako bi bilo znati tačno šta vaš pas govori kada laje, ili vaša mačka kada...

Revolucija e-bicikala

Oni sve više zamenjuju automobile u gradovima, poboljšavajući saobraćajne gužve i smanjujući uticaj na klimu. Njihov...

Naučnici uzgajaju prave zube u laboratoriji,...

Naučnici su otkrili kako da razviju prave, žive zube u laboratoriji, nudeći buduću alternativu plombama i...
Naučnici su nedavno iznedrili novi uređaj za merenje vremena koji je drugačiji od svih satova ikada napravljenih. Taj novi merač vremena je zasnovan na principima kvantne mehanike i nedostaje mu „početno vreme“, čime se uvodi potpuno novi nivo kvantne zbrke. Konvencionalni satovi funkcionišu tako što mere vreme koje je potrebno da bi se završio unapred definisani ciklus ili period između dva intervala. To uključuje pun pokret njihanja klatna ili proteklo vreme između startne i ciljne pozicije osobe koja trči na stazi. I dok ovaj pristup funkcioniše izvrsno u većini slučajeva, istraživači sa Univerziteta Upsala u Švedskoj i Unverziteta Tartu iz Estonije želeli su da istraže potpuno drugačiju metodu za merenje vremena. Njihov cilj je bio da razviju sat kome ne treba inicijalna referentna tačka, poznatija kao „T nula“. Kako bi ostvarili ovaj ambiciozni zadatak, istraživači su se okrenuli atomima koji su u „Ridbergovom stanju“ – to je stanje u kom elektroni iz atoma postaju vrlo pobuđeni i odgurnuti daleko od nukleusa. Ovo stanje visokog energetskog nivoa može se postići uz pomoć lasera. Manipulišući Ridbergovim atomima, istraživači su uspeli da naprave sat koji radi na principima kvantne mehanike. Za razliku od tradicionalnih satova, koji mere vreme u odnosu na specifičan vremenski trenutak, ovaj kvantni sat meri vreme kao kontinuirani protok, bez potrebe za referentnom tačkom „T nula“. Kvantni sat za merenje vremena koristi fenomen kvantne spletenosti – to je koncept u kvantnoj mehanici koji opisuje međusobnu povezanost dve čestice, čak i kada ih razdvaja velika razdaljina. Preko spletenih čestica istraživači su uspeli precizno da izmere protok vremena. Uređaj za merenje vremena tj. „sat“ koji je proistekao iz ovog istraživanja, u stanju je da meri vremenske sekvence do 81 pikosekunde, ili bilionitog dela sekunde, sa marginom greške ne većom od 8 femtosekundi, ili kvadrilionitog dela sekunde. Umesto da broji jedinice vremena, ovaj uređaj samo prikazuje vreme izvodeći ga iz strukture interferencije, što predstavlja zaista genijalni način za merenje vremena.